Ako ste planirali marketinšku strategiju za Olimpijske igre, moraćete možda ponovo da je preradite.
Prema izveštajima ESPN-a, Međunarodni olimpijski komitet uputio je pismo u kojem se ističe da brendovi koji nemaju sponzorski ugovor sa Olimpijskim igrama ne mogu pisati ni postovati o Igrama onako kako su planirali zbog ograničenja autorskih prava.
U pismu se navodi da:
“Komercijalni entiteti ne mogu postavljati na svojim korporativnim društvenim mrežama o suđenju ili Igrama. Ovo ograničenje obuhvata korišćenje haštag obeležja kao što su #Rio2016 ili #TeamUSA.”
Direktorka marketinga Olimpijskog komiteta SAD, Liza Baird, poslala je pismo upozorenja mnogim kompanijama koje sponzorišu pojedinačno sportiste, ali ne i same Igre ili SAD tim u celini.
Ova zabrana, koja isključuje medijske kuće, počinje sledeće srede i traje do tri dana nakon Olimpijskih igara.
Zvanični olimpijski sponzori, koji uključuju velike multinacionalne konglomerate kao što su McDonald’s, Coca-Cola i Procter & Gamble, plaćaju prosečno 100 miliona dolara za ovu privilegiju korišćenja haštagova u kampanji.
Olimpijski komitet poziva se ovom zabranom na čuveno Rule 40 – pravilo 40 koje štiti olimpijske pojmove i izraze od zloupotrebe. Ono ujedno tera i sportiste da svoje lične sponzore ne promovišu na taj način, zbog čega su se mnogi već javno oglasili putem društvenih mreža.
Zaštićeni pojmovi od 27. jula do 24. avgusta su i “summer,” “gold,” “games,” effort,” “victory,” “Rio” i “2016“, kao i različite verzije pojmova “Olympic,” “Olympian” i “Go for the Gold“.
All #Rio2016 athletes plugging their sponsors to death today #Rule40
— Kelly Massey (@kellymassey400) July 26, 2016
#Rule40 starts tomorrow so I won’t be able to say Thank You to my sponsor. THANK YOU FOR EVERYTHING @newbalance ?? pic.twitter.com/udSEIPhsIA
— emma coburn (@emmajcoburn) July 26, 2016
International Olympic Committee:
Systematic Doping ✅
Sponsors supporting their athletes?
?? #Rule40 #Confused— Chad Noelle (@ChadNoelle) July 27, 2016
Ova situacija nije novost. Na primer, NFL isto tako čuva korišćenje reči i fraza u vezi sa Super Bowl, zbog toga mnogi brendovi koriste samo frazu “Big Game”.
Ovakav odnos prema društvenim mrežama je novost, jer pitanje je, da li i ritvit nekog posta sa navedenim haštagovima takođe može da vas košta tužbe?!
Izvor: mashable.com