Međunarodna neprofitna organizacija Electronic Frontier Foundation (EFF), koja se posvetila borbi za digitalna prava, objavila je rezultate svog redovnog godišnjeg istraživanja pod nazivom Who Has Your Back?.
U istraživanju je navedeno kako se pojedine kompanije i servisi odnose prema podacima svojih korisnika i kako rešavaju pojedine zahteve za dobijanje korisničkih podataka koji stižu od vladinih službenika iz različitih država sveta.
Kompanije i servisi koji najviše brinu o privatnosti i sigurnosti podataka svojih korisnika morali su da zadovolje ukupno pet različitih kriterijuma. Morali su da koriste najbolje tržišne standarde za ophođenje sa podacima korisnika, da redovno šalju obaveštenja korisnicima ako vladini službenici potražuju njihove podatke, javno da objavljuju svoju politiku skladištenja i upotrebe korisničkih podataka, redovno da objavljuju podatke o zahtevima za dobijanje podataka svojih korisnika, kao i da sprovode politiku s naglaskom na dobrobit korisnika, a ne na aktivnoj saradnji u raznim špijunskim programima.
Za sigurnost i privatnost podataka prema istraživanju su se najviše pobrinuli Apple, Adobe, Dropbox, Yahoo i američki telekomunikacijski operater Sonic.net, koji su zadovoljili svih pet navedenih kriterijuma.
Četiri od pet kategorija zadovoljili su Facebook, Twitter, Reddit, LinkedIn, Pinterest, dok su tri od pet kategorija zadovoljili Microsoft, Google, Snapchat i Tumblr. Najgore je prošla popularna IM aplikacija WhatsApp, kao i američki operater AT&T; oboje su zadovoljili u samo jednoj postavljenoj kategoriji.