Sa okeanima naše planete koji sve više bivaju napunjeni plastičnim smećem, inženjeri iz celog sveta su pokušali da ulože mnogo napora da bi pronašli inovativne metode za uklanjanje smeća i njegovu reciklažu. Jedan od najinovativnih metoda je Adidasov pokušaj da se od smeća naprave – patike! Da, dobro ste pročitali. Patike od reciklirane okeanske plastike.
Gornji deo patike napravljen je gotovo u celosti od plastike dok đon ima druge materijale koji su biološki održivi ali nisu od smeća. Skupljanje plastike iz okeana da se od njega naprave patike, naravno, nije ni najmanje lak zadatak, i urađeno je u saradnji sa neprofitnom organizacijom Sea Shepherd, koja je organizovala ekspediciju od 110 dana po vodama Zapadne Afrike, gde su prikupljali smeće iz Atlantika. Zeleni deo patika, što je najsimpatičnije, napravljen od ribarskih mreža!
A Adidas planira da ide i dalje od toga – celu liniju “održivih patika”, koje će se praviti od smeža sa plaža, i od pomenutih ribarskih mreža. Adidas tvrdi da je ideja da se okeani spasu smeća ali i da se pokaže da je reciklaža moguća. Parley for the Oceans, nova neprofina organizacija koju je sufinansirao Adidas, ima za cilj da razvije inovatnivne strategije i tehnologije koje moraju da izmene strukturu plastike i da je učine manje opasnom za okruženje, a takođe i da minimiziraju upotrebu plastike u opštem slučaju.
Cyrill Gutsch, osnivač Parley for the Oceans kaže: “Moramo da završimo sa zagađenjem okeana plastikom, i to može da se desi samo ako se materijal izmeni, ako se smisli novi! Plastika ne pripada prirodi, ni u utrobi ribe, ni na površini okeana. Moramo da prekinemo proizvodnju ovog materijala koji je neuništiv, moramo da ponovo osmislimo plastiku!” Pri ponovnom osmišljavanju, on podrazumeva plastiku koja će se raspadati u prirodi, a današnja obična plastika se raspada tek za više od 500 godina.
Adidas se nada da će reciklaža obuhvatiti i druge proizvode, ne samo patike. Eric Liedtke iz Adidas Group kaže: “Ne smemo se ograničavati. Majice, šortsevi, dresovi, svuda ćemo staviti recikliranu plastiku.” Zanimljivo?