Facebook Live brzo je postao jedan od najpraćenijih live streaming servisa. Time nismo iznenađeni, samo ono što je još uvek problem jeste kako stići do što više ljudi na Facebook koristeći live video.
O Facebookovom menjanju algoritama suvišno je i govoriti, a zahvaljujući portalu mashable.com koji je razgovarao sa stručnjacima u Facebooku, dobili smo neke vrlo interesantne trikove i savete kako da vaš Facebook live video bude što gledaniji.
Izaberite svoju poziciju – Dok je Facebook Live dostupan i za Android i za iOS korisnike, snimanje i horizontalno i vertikalno kamerom je moguće na iPhone. Odlučite se pre početka streaminga kako ćete snimati, jer i kod takvih sitnica trebalo bi biti profesionalan.
Promenite perspektivu – Ovo je za one koji žele da dodaju još više dinamičnosti videu i pokažu i neke druge kadrove. Menjajte prednju i zadnju kameru, ne morate da okrećete telefon, pa da korisnici gledaju zidove, prozore i uglove koji će ih oterati.
Vodite računa o komentarima – Jedan od najboljih delova Facebook Live je što možete uživo komentarisati sa korisnicima koji gledaju vaš video. Ono što je bitno da znate jeste da komentare ne možete izbrisati posle emitovanja.
Gubitak interneta – Naravno, nemojte da paničite. Facebook će nastaviti video kada se ponovo konektujete. I sačuvaće ono što ste do tada emitovali, pa ako vam se ne sviđa, izbrišite. Zato da ne bi došlo do ovoga, birajte sigurne konekcije, ne one javne koje mogu da izgube za tren.
Napišite dobar opis – Ovo zvuči veoma jednostavno, ali imajte na umu da će opis ispod videa biti razlog zašto će neko ostati da vas gleda. Za početak. Koristite heštegove, emotikone, feelings, sve što je moguće da privučete nekoga, jer toliko je Facebook Live videa na tajmlajnu već sada.
Promocija, promocija, promocija – Facebookov portparol je rekao kako veću gledanost imaju oni live video sadržaji koji se najavljuju i tizuju pre emitovanja.
Izaberite pravo vreme – Za ovo ne postoji magični odgovor jer to zavisi od vaših pratilaca na stranici. Proverite opciju Insights na svojoj stranici i vidite u koje doba dana je najviše vaših pratilaca na Facebooku.
Napravite plan – Nemojte samo početi sa snimanjem. Morate da znate šta želite da pokažete svojim pratiocima. Dovoljno je 30-ak sekundi da korisnici shvate da vi prosto nemate ni šta da kažete ni šta da pokažete.
Lični pečat – Kad već imate uvid u live komentare, igrajte se sa njima, spomenite i pozdravite one koji su komentarisali. Tako je osećaj mnogo ličniji.
Investirajte u opremu – Ako želite da vam Facebook Live bude jedan od bitnih načina komunikacije, onda nemojte dozvoliti da gledamo podrhtavanje kamere. Kupite neki stativ ili bar probajte kakav bi video bio ako telefon naslonite na knjigu, šolju… bilo šta stabilno.
Pravo osvetljenje – Izaberite dobro svetlo ili snimajte napolju, ali nemojte da svetlo sija u vaša leđa.
Dobar zvuk – Ako već gledamo, želimo nešto i da čujemo. Kada ste u prostoru gde je gužva, nabavite mali mikrofon koji će rešiti problem. Ili, snimajte malo gužvu, a onda se negde distancirajte i dajte objašnjenje.
Kontekst – Uvedite vaše gledaoce u live video. I to ne samo na početku, nego više puta tokom emitovanja. Računajte da je video live i da su se drugi korisnici uključili tek kasnije.
Autentičnost – Trema je čudo i svi je imaju, ali zato služi vežba kako biste bili što prirodniji. Facebook Live je ipak nešto ličniji i opušteniji servis, ne morate da budete mnogo ozbiljni.
Kraj – Kada završavate emitovanje napravite kratku pauzu dok ne čujete zvuk “ping” koji vam govori da ste završili sa live emitovanjem. Ne završavajte prerano.
Facebook Live volimo jer nam i čuva video snimke, zato pogledajte i naše #dnevnikovanje na Facebook stranici Nova Energija jer smo imali veoma interesantne goste.