Kompanija IBM razvila je novu tehnologiju koja omogućava proizvodnju čipova širine 7 nanometara, što je upola manje od najmanjih delova današnjih čipova.
Ovo otkriće moglo bi da doprinese stvaranju minijaturnih i nanokompjutera koji bi u budućnosti mogli da dobiju sasvim novu tehnološku primenu.
Zahvaljujući novoj tehnologiji, naučnici konačno mogu da odahnu jer ih je dosadašnji tehnološki progress prilično zabrinjavao.
Naime, u poslednjih par decenija mnogi su pretpostavili da će se tehnološki napredak odvijati prema Murovom zakonu, odnosno da će se snaga kompjutera udvostručiti svake godine. Za ovu ideju zaslužan je veteran u proizvodnji čipova Gordon Mur, osnivač kompanije “Intel”.
Ali, u poslednjih par godina, industrija čipova jedva je održavala korak sa inovacijama na polju proizvodnje poluprovodnika.
“Svaki talas minijaturizacije dolazio je zahvaljujući izuzetnoj kreativnosti i gotovo nadljudskim naporima zaposlenih naučnika i inženjera”, izjavio je Mukeš Kare, potpredsednik kompanije IBM.
Prema njegovim rečima, novi čipovi rezultat su razvoja novih materijala, alata i tehnika zastupljenim u njihovoj proizvodnji.
Najmanji čipovi do sada su proizvođeni samo u laboratorijskim uslovima, ali iz kompanije navode da trenutno pokušavaju da pronađu način kako da ih podvrgnu fabričkoj proizvodnji.
Izvori: Independent, B92