Google je nazvan „kompanijom za koju je najlepše raditi“, zbog njenog akcenta na sreći svojih zaposlenih. Ta vest je stigla i do Kapitol Hila, pošto se 197 radnika preselilo odatle u Google od kada je Barak Obama predsednik. U istom periodu, 61 osoba prešla je iz Google-a i njegovih ćerki firmi u državnu službu.
Ove podatke sakupila je Kampanja za odgovornost (CfA) u okviru svog projekta Google transparentnost čiji je cilj da osvetli tj. bolje upozna ljude sa kompanijom čije proizvode koristimo svakodnevno, a veoma malo znamo o njoj.
Google je već dugo veliki zagovornik transparentnosti u upravi, privatnom biznisu i čak privatnim životima korisnika. Međutim, nije transparentan kada su u pitanju njegovi poslovi sa vladom. Ovaj projekat ima cilj da pokaže kako Google utiče na službenike, javne politike i način života, kaže direktorka CfA En Vajsman.
Podaci otkrivaju da je 28 poteza između kompanije i uprave bilo povezano sa nacionalnom bezbednošću, obaveštajnim službama i ministarstvom odbrane. Google je strateški zapošljavao ljude iz državnih agencija koje imaju najveći uticaj na njegovu sferu, kao što su Federalna komisija za komunikacije (FCC) i Federalna trgovinska komisija (FTC). Takođe, Google veoma često ima sastanke sa osobljem Bele kuće, prosečno više od jednog nedeljno od kada je Obama njen stanovnik, ukupno 427. CfA veruje da su neki od ovih sastanka narušili etičke principe, pošto su se bivši radnici Google koji sada rade u upravi sastajali sa aktivnim osobljem Google-a u periodu kraćem od 2 godine od prelaska. Evo kako ti sastanci izgledaju.
Google jeste odlično mesto za rad, ali sve češće optužbe za monopolsku poziciju na tržištu i dominantnu poziciju u ljudskim životima, mogli bi negativno da utiču na kompaniju i njene radnike.
Izvor: thenextweb.com
Foto: pixabay.com