Želite da se obrazujete na daljinu? Niste blizu univerziteta a i nemate para? Treba vam obrazovanje za startap? Ništa zato, imamo rešenje za vas!
Kan Akademija (Khan Academy) je neprofitna obrazovna organizacija osnovana 2006. godine od strane edukatora Salmana Kana (Salman Khan) da bi omogućio „slobodnu, besplatnu edukaciju svetske klase za sve na svakom mestu“. Njen vebsajt sadrži stotine i hiljade obrazovnih izvora i resursa, uključujući i personalizovanu tablu za učenje, preko 100 hiljada praktičnih problema, i preko 6000 mikro lekcija. One se mogu dobiti putem video tutorijala preko YouTube-a i pokrivaju sve najvažnije aspekte nauke. Do 2013. godine, imali su oko 10 miliona studenata mesečno, a mikro lekcije Kan Akademije su gledane preko 485 miliona puta.
Od jednostavnog projekta gde je Salman Kan napravio Yahoo Doodle beleške za svoju rođaku, razvio se neverovatno uspešan sistem, Kan Akademija koja je dobila milionske donacijame uključujući i nagrade koje im je dodelio i Google za uspešne projekte.
Kan Akademija je počela kao mali projekat. Salman Kan je svojim rođacima i njihovim prijateljima, predavao jednostavne lekcije iz matematike, i to ne bi bilo ništa posebno da za svoja predavanja nije koristio besplatne tehnologije dostupne svima, kao što je Youtube, na kome je lekcije podelio u male delove prema sopstvenoj metodologiji, i na sopstveno iznenađenje i oduševljenje vremenom njegove snimke pregledalo više hiljada posetilaca i postao je svetski fenomen u rastu broja osoba koje su pratile predavanja. Popularnost same akademije se može videti i po tome da je to prva obrazovna institucija koja je uvela i zvaničan kanal distribucije putem torent protokola kroz BitTorrent’s official Khan Academy app.
Salman Kan kaže o podučavanju sledeće:
“Ja predajem na onaj način na koji bih želeo da su mene učili. Predavanja dolaze od mene, stvarnog ljudskog bića koji je fasciniran svetom oko sebe”.
Osnivač Kan Akademije Salman Kan je rođen i odrastao u Nju Orleansu, Luizijana (SAD). Otac mu je iz Bangladeša a majka iz Kalkute, iz Indije. Nakon što je stekao tri diplome na MIT-ju (Massachusetts Institute of Technology) (BS iz matematike i BS i MA iz elektrotehnike i računarstva) završio je i MBA (Master in Business Administration) na Harvardu. Krajem 2004. Kan je preko interneta počeo da drži instrukcije iz matematike svojoj nećaki Nađi (Nadia) koristeći Yahoo! Doodle (za slobodoručno crtanje na računaru). Kada su ga i ostali rođaci zamolili za istu vrstu pomoći, odlučio je da bi bilo praktičnije da snima video tutorijale i da ih postavlja za svoje nećake na Youtube umesto da svakome drži instrukcije posebno. Pošto su njegovi video tutorijali bili javno dostupni, ubrzo su postali popularni i među ostalim učenicima i studentima koji su naletali na njih tražeći odgovore na svoja pitanja na internetu.
Mnogi zahvalni komentari učenika i studenata kojima su ti tutorijali pomogli da savladaju gradivo i polože ispit kao i konstantne molbe za novim tutorijalima, naveli su Kana da 2009. napusti svoj stalni posao analitičara u jednom investicionom fondu i da se fokusira isključivo na izradu novih video tutorijala, ne samo iz matematike, nego i iz ostalih predmeta (fizika, hemija, biologija, itd…).
Bil Gejts (Bill Gates, osnivač Microsoft-a) je jednom prilikom izjavio: “Rekao bih da smo prebacili 160 IQ jedinica iz finansijskog sektora u sektor obrazovanja ogromnog broja ljudi. Bio je to dobar dan kada mu je žena dozvolila da napusti svoj stalan posao”.
Prepoznavši značaj takvog jednog projekta, fondacija Bil i Melinda Gejts kao i Gugl su odlučili da ga finansijski podrže. Pored toga, Kan Akademija je 2010. osvojila 2 miliona dolara u Guglovom takmičenju 10100 za projekte koji su od najvećeg značaja za čovečanstvo.
Tokom 2013. godine, Fondacija Karlosa Slima, najbogatijeg čoveka na svetu, načinila je donaciju Kan Akademiji da bi se povećala španska biblioteka videa za edukaciju.
Kan Akademija ima hiljade resursa koje su prevedene na druge jezike. Lansirala je špansku verziju vebsajta u septembru 2013. godine. Podržana je partnerima i dobrovoljcima koji prevode na jezike kao što su indonežanski, nemački, ruski, češki, francuski, italijanski, svahili, norveški, poljski, portugalski, turski, koza, grčki, bugarski, ukrajinski, urdu, arapski, persijski, bengalski, hindi, malajalam i kineski. Takođe, Kan Akademija je nedavno osnovala i verziju na srpskom i brazilskom portugalskom kao posebnoj verziji portugalskog, a vebsajt je preveden na 23 jezika, dok su video dostupni na 65 jezika.