Ako ste među paćenicima koje je vrućina zatekla na gradskom asfaltu, a godišnji odmor tek treba dočekati, verovatno vam je još teže kad na Facebooku izleti slika prijatelja ili prijateljevog prijatelja s laptopom na plaži. I da bi stvar bila još gora, nije reč o nekakvoj običnoj plaži, nego o ostrvima u Aziji ili Centralnoj Americi. Omamljeni vrućinom, dolazite do neverovatne ideje: kako bi bilo spojiti posao, putovanja i odlazak u nepoznato?
Niste jedini kojima je to palo na pamet. Naime, ne govorimo o tome da radite kad napokon otputujete izvan granica zemlje. Reč je o jednom novom “plemenu” koje se zove nomadski preduzetnici, a osećaju se kao svoji na svome na bilo kojem mjestu s pristupom internetu. Daju malu prednost egzotičnim lokacijama, ali to nije pravilo. Freelancing, coworking i pokretanje startupa neizostavni su deo cele priče.
Gde se skupljaju nomadski preduzetnici?
Internet vrvi od saveta kako napustiti kancelarijski posao i postati putnik namernik, zarađivati od pisanja bloga i davanja saveta i pokrenuti posao kao digitalni nomad. Takođe tu su i praktični vodiči gde je najbolji smeštaj i najbrži internet, kako uz obaveze uživati u novim pejzažima i gradovima. A gde se najviše okupljaju digitalni nomadi? Pa, u Jugoistočnoj Aziji!
Brz pogled na stranicu NomadList kaže kako je upravo Tajland jedno od najboljih mesta za ovakav životni stil. Pri tome se u obzir uzima nekoliko kriterijuma: troškovi života, internet, vremenski uslovi, sigurnost i zabava. Stranicu je pokrenuo Holanđanin po imenu Piter Levels (Pieter Levels), nomadski preduzetnik i jedan od onih koji definišu nov način života, putovanja i rada.
Zanimljivo je da je ova ideja mnogo puta ideja pala na um mnogim ljudima koji imaju relativno male plate a rade sve ionako preko intereneta. Zamislite ovo: imate platu od 300 evra, koja je mala u Srbiji, ali ako živite na Baliju ili Cejlonu (da ne kažemo Šri Lanci) – eto života na egzotičnoj lokaciji, posla od kuće, i solidne plate za život na mestu gde je sve mnogo jeftinije. Nepotrebno je reći da je nekome ko radi preko interneta za neku firmu u UK sasvim izvodljivo da dođe u Novi Sad, inkasira 1500 funti preko kartice i ovde živi… pa… kao lord!
Daje li nomadsko preduzetništvo stvarne rezultate?
Levels putuje svetom i odlučio je da pokrene 12 startupa u 12 meseci da bi dokazao da ej to moguće. Ludost ili poduhvat vredan divljenja? Ako ćemo iskreno, neki od Levelsovih projekata privukli su određene investicije, no i dalje ostaje činjenica da su zanimljivi i potrebni tek uskom krugu ljudi. Jesu li to doista startupi ili tek nekoliko aplikacija gde je važniji kvantitet od kvaliteta pod izgovorom testiranja tržišta i promocije?
Nije reč samo o hipeprodukciji startupa, što je problem sam za sebe, nego o bavljenju svime i svačim gde većina nomadskih preduzetnika, paradoksalno, živi od savetovanja drugih kako da postanu digitalni nomadi. Možemo se sad razbacivati frazama kao što je rapid prototyping i MVP ili lean startup pristup koji ima poprilično poklonika, no nomadsko preduzetništvo više nalikuje na hobi projekte nego na ozbiljan rad.
Takve stvari neodoljivo podsjećaju na kurseve brzog čitanja, instant mršavljenje i ovladavanje novim jezikom u nekoliko dana. Zgodno za probati, ali ne i očekivati značajne rezultate, osim ako nemate ludu sreću ili brzi metabolizam.
Nomadsko preduzetništvo definitivno ima svojih čari, no oko njega se plete i hrpa mitova koje veličaju ovakav životni stil prikazujući ga boljim nego što verovatno jeste. Ali ipak, sa razvojem tehnologije ćemo sve više viđati nomadskih preduzetnika i u svetu i kod nas!
Deo teksta: Jasmina Kolić, preuzet sa www.netokracija.com