Povodom zatvaranja prvog novosadskog hub-a “Apolo” portal novaenergija.net kontaktirao je obe strane. I predstavnike udruženja E-front, koie stoje iza Hub & Coworkinga “Apolo” i kabinet gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića. I dobili smo odgovore i od jednih i od drugih.
Naime, nakon godinu dana rada, prvi tehnološki centar za preduzetništvo, Hub & Coworking “Apolo” zatvoren je zbog “netransparetnog i prekomernog finansijskog opterećenja Udruženja od strane JP “Poslovni prostor”, njihovog bahatog i neodgovornog odnosa prema zakupcima te zbog nepostojanja sluha i volje da se reši ovaj problem, koji nemaju samo oni, već svi ostali zakupci u PC Apolo“, naveo je Dragan Antonić, iz udruženja E-front, za portal novaenergija.net
Na pitanje da li su pre ulaska u poslovni prostor imali uvid u troškove održavanja, Antonić navodi:
“Iako smo pre ulaska u prostor tražili da dobijemo uvid u prethodne račune za zajedničke troškove, to nam nikada nije omogućeno. Meni je samo usmeno saopšteno da oni mogu iznositi oko 200 po kvadratnom metru. Ovde, međutim, nije fokus na visinu troškova, iako su oni mogli biti smanjeni da su nadležni uradili svoj posao. Npr. raučuni za električnu energiju su mogli biti smanjeni samo izmenom ugovorenih uslova as EPS-om i ugradnjom kondenzatora koji bi skoro potpuno eliminisali stavku reaktivne i prekomerne eraktivne energije. Pored toga, potrošnja vode je tokom 12 meseci fakturisana samo paušalno a niko od nadležnih iz JP “PP” na to nije reagovao. Ipak, najveći problem je netransparentnost obračuna. Npr. više puta smo tražili obajšnjenje računa za električnu energiju ali nikada nismo dobili odgovor, iz meseca u mesec se naš udeo učešća u zajedničkim troškovima menja, a ne znamo zašto. Neki troškovi su tokom nekih meseci postojali, a tokom nekih ne. Takođe, nepostojanje pouzdane informacije o ukupnoj površini poslovnog prostora i lokala, kao ključnog faktora za obračun učešća je veliki problem. Kako što ste videli objekat nije niti etažiran niti uklnjižen jer za njega ne postoji upotrebna dozvola a ona nije dobijena zato što JP “PP” nije dostavilo potrebnu dokumentaciju dve godine.“
Antonić navodi i to da su se obraćali Gradskom veću, gradonačelniku, nadležnom članu gradskog veća – Aleksandru Bašiću, a da odgovore nikada nisu dobili.
Pisali smo kabinetu gradonačelnika Novog Sada i veoma brzo dobili odgovore na pitanja, u vidu saopštenja, ali od člana Gradskog veća za privredu, mr Gorana Sečujskog.
“Grad Novi Sad je krajem 2014. godine podržao molbu udruženja E-front iz Novog Sada da im se odobre povoljniji uslovi zakupa poslovnog prostora na četvrtom spratu u zgradi Apolo centra, u skladu sa važećim propisima. Osnovna ideja udruženja E-front – podrška razvoju preduzetništva kako za članove udruženja, tako i za sve građane Novog Sada koji razmišljaju o započinjanju privatnog biznisa – u skladu je sa nastojanjima Grada Novog Sada da se razvija preduzetnički duh pre svega među mladima u našem gradu, zbog čega je ova inicijativa i naišla na podršku Gradskog veća i JP Poslovni prostor“, stoji u saopštenju koje je dostavljeno našoj redakciji.
Na pitanje da li su novosadske vlasti razgovarale sa članovima udruženja i odgovorile na njihove molbe, Sečujski navodi da je sa predstavnicima udruženja održano nekoliko sastanaka tokom prošle godine.
“Na zahtev udruženja E-front, tokom 2015. godine sa predstavnikom ovog udruženja održano je nekoliko sastanaka sa članovima Gradskog veća za urbanizam i privredu, kao i sa rukovodstvom JP Poslovni prostor, a na temu troškova održavanja prostora u Apolo centru. Takođe, na istu temu, u Gradskoj kući je održan i sastanak predstavnika Grada Novog Sada, JP Poslovni prostor i većine zakupaca prostora u Apolo centru. Zaključak ovih sastanaka je bio da je u zgradu Apolo centra potrebno značajno ulaganje kako bi se zgrada prvenstveno učinila energetski efikasnijom, što bi doprinelo i boljem upravljanju troškovima održavanja ovog objekta. Kako se radi o kapitalnim ulaganjima, objašnjeno je da iste nije moguće sprovesti u jednoj budžetskoj godini“, navodi Sečujski.
Konkretan odgovor na pitanje šta će Grad učiniti povodom ovog problema, u cilju podržavanja preduzetničkog duha mladih, nismo dobili.
“Članovi Gradskog veća za urbanizam i privredu, osim što su posredovali u razgovorima, uputili su nekoliko molbi JP Poslovnom prostoru tokom 2015. i 2016. godine da se zbog delatnosti i osnovne ideje udruženja E-front istom pomogne u skladu sa propisima i internim aktima ovog preduzeća. Međutim, troškovi održavanja prostora na četvrtom spratu Apolo centra akumulirali su se u značajnoj meri tokom 2015. godine, te JP Poslovnom prostoru nije ostalo mnogo mogućnosti, nego da pokrene postupak prinudne naplate potraživanja, u skladu sa ugovorom koji su imali sa udruženjem E-front“, naovodi se u saopštenju.
Šta će se dalje dešavati sa hub-om “Apolo”, ni Antonić nije imao konkretno rešenje:
“To u najvećoj meri zavisi od volje gradske uprave da nam pomogne u rešavanju nastale situacije sa JP “PP”. Račun nam je blokiran i sada smo u situaciji da nam ne mogu biti uplaćena nikakva finansijska sredstva iako su nam neka već dodeljena za dalje aktivnosti. Za kraj bih još naveo da smo, po poslednjem dogovoru sa gospođom Verom Zorić iz JP “PP”, poslali našu ponudu i predlog rešenja još 10.03.2016. Predlog je poslat na adresu JP “PP”, gradskog veća i gradonačelnika, međutim, niko nam još nije poslao odgovor.“
Šta će se stvarno dalje dešavati sa prvim novosadskim hub-om i da li će mladi zainteresovani za preduzetništvo imati gde da se edukuju i motivišu za nove projekte, pratićemo.