Tinejdžeri u Engleskoj imaju sve manje seksa. Da li je tako i u Srbiji i da li su za to krive društvene mreže?
Istraživanja pokazuju da je stopa trudnoće u Engleskoj i Velsu prepolovljena među adolescentima u poslednjih 16 godina i trenutno je najnižem nivou u poslednjih 50 godina.
To govori i o tome da tinejdžeri imaju manje seksa, ali i da tinejdžeri imaju manje nezaštićenog seksa. Situacija u Srbiji je potpuno drugačija, ali pošto u svemu kasnimo, slika iz Engleske može da bude i naša statistika za nekoliko godina.
Naime, prema Istraživanju zdravlja stanovništva Srbije iz 2013. godine 33,1% mladih u našoj zemlji uzrasta od 15 do 19 godina stupilo je u seksualne odnose i to više dečaka nego devojčica (39,9% prema 25,7%). Broj mladih koji upažnjavaju seks u ovoj starosnoj dobi se povećao za 4,1% u odnosu na na 2006. godinu, kada je poslednji put rađeno istraživanje. U Srbiji se svake godine registruje 16.000 adolescentskih trudnoća, a više od 90 odsto njih je neplanirano i neželjeno i završi abortusom.
Da li će na ovu statistiku uticati tehnologija, svetski istraživači kažu da hoće.
Jedna od teorija kaže da tinejdžeri sve više vremena provode u svojim spavaćim sobama i to na društvenim mrežama, a da druženje, opijanje, zabave, više nisu toliko interesantne.
Profesor Dejvid Pejton kaže da je sve više ljudi u svojim kućama, umesto kao nekada u parku ili na ulici sa društvom, i da se ova statistika posebno promenila od 2007. godine.
U Velikoj Britaniji smanjio se i broj osoba između 16. i 24. godine koji konzumiraju alkohol i drogu.
Vratimo se ponovo na društvene mreže. Ista starosna grupa provodi tri puta više vremena na internetu nego pre samo 10 godina, a to je prosečno 27 sati nedeljno.
Što se tiče drugih zemalja, situacija sa internetom je slična i raste. U Americi npr. tinejdžeri prosečno provedu više vremena na društvenim mrežama nego kada spavaju.
S druge strane, japanski mediji su zbog svoje situacije čak skovali i termin sekkusu shinai shokogun ili “celibat sindrom“. Japan ima najnižu stopu nataliteta na svetu, a jedno istraživanje je utvrdilo da 45% žena između 16. i 24. godine nije zainteresovano za seksualne kontakte.
U Engleskoj se pojedini stručnjaci raduju ovakvoj statistici i navode da su internet i društvene mreže tinejdžerima donele izbor, i da su ih ubedile da je nezaštićen seks rizik.
Takva slika se menjala i u Srbiji, od ukupnog broja mladih uzrasta od 15 do 19 godina koji su imali seks sa povremenim partnerom, njih 73,8% je koristilo kondom.
Ako su tome doprinele društvene mreže, internet, tehnologija, bravo za njih! A, da li će i u Srbiju stići “celibat sindrom” zbog toga što su mladi pre kod kuće za kompjuterom nego sa društvom, pitamo statističare da istraže.
Izvor: theguardian.com, telegraf.rs
Foto: unsplash.com