Nalozi na društvenim mrežama sadrže “polovinu” našeg života. Ako, to nije vaš slušaj, blago vama!
Većina nas na društvenim mrežama ima fotografije, različite informacije, poruke, četovanja… Danas smo svi u opasnosti od hakovanja naših profila, pogotovo oni koji su ikada postavili neku reklamu na Fejsbuku ili nešto kupili putem ove mreže.
Naravno, tu su i one, za mnoge teorije zavere, ali istinite priče, o ljudima koji su koristili vaše naloge kako bi prikupili novac od vaših prijatelja ili došli do informacija koje bi ih dovele do vaših bankovnih kartica, a vi npr. nikada niste kupovali onlajn i mislite da ste bezbedni.
Zbog svih pretnjih, ali i vaše sigurnosti, osigurajte vaš nalog na društvenim mrežama, evo i kako:
Ovo svi znamo, ali i je i najvažnije – kakva je vaša lozinka? Šta mislite koliko je potrebno jednom hakeru da shvati koja je vaša lozinka? Mnogo manje vremena nego što mislite, nažalost je tako.
Evo jednog alata da to proverite. U pitanju je How Secure Is My Password gde možete da proverite koliko je hakeru dovoljno da razbije vašu šifru. Ja sam proverila i program kaže da će mu biti potrebno “hiljade godina”. Nadam se da je tako. 🙂
I još jedno je dobro ponoviti, vaša širfra bi trebalo da sadrži i mala i velika slova, simbole, brojeve… Tako je sigurnija.
Redovno menjajte lozinku. Bez obzira koliko mislite da je bezbedna. Ako ste lenji za to, ne morate smišljati novu šifru, samo mala slova zamenite velikim, dodajte neki broj i to je dovoljno.
Ne reciklirajte lozinke, iako znamo da to svi rade. Nemojte koristite jednu lozinku za sve vaše naloge. Ako neko razbije vašu lozinku, naravno da će odmah pokušati da uđe i u sve ostale vaše naloge.
Obaveštenja o sumnjivim aktivnostima na vašem nalogu. Društvene mreže su uvele ovaj sistem zaštite kada se logujete sa više različitih uređaja na isti nalog. I veoma je dobar. Tako ćete znati da li se nešto sumnjivo dešava na vašem nalogu. Osim toga, možete da koristite više provera identiteta kako biste zaštitili svoj nalog. Evo kako to možete da proverite i podesite na Fejsbuku, Tviteru, Gmailu.
Budite oprezni sa javnim kompjuterima, pogotovo ako ste već imali iskustva sa tim da prosto zaboravite da se izlogujete sa svog naloga. Opasnost postoji i od javnih Wi-Fi signala.
I na kraju, ponovo ponavljanje, ali koliko ste sumnjivih poruka dobili u inboksu na Fejsbuku od vaših “zaraženih” prijatelja? Broj je neverovatan i to se i dalje dešava. Ljudi prosto klikću na sve linkove koji se pojavljuju na timelineu. Sigurno ste zapazili one tipa: “Poznati glumac poginuo u saobraćajnoj nesreći…”. Dovoljno je reći, nemojte da klikćete na sumnjive linkove.
Izvor: smallbiztrends.com
Foto: pixabay.com