Jesen 2008. nije bila idealno vreme da se napusti dobar posao i uplovi u potpuno novi poduhvat. Međutim, Vilijam Vanderbloemen odlučio se da krene od nule u nešto sasvim novo. Njegova deca dovela su ga na društvene mreže – najpre na Facebook, ubrzo i na Twitter, gde je postepeno učio nove načine komuniciranja, za njega potpuno nove. Osam godina kasnije, njegov posao zasniva se na društvenim mrežama više nego ikada! Umesto da budem umoran ili uplašen, posvetio sam se proučavanju novih kanala komuniciranja i načina na koji da ih iskoristim, navodi generalni direktor Vanderbloemen Search Group i deli znanja koje je stekao dok je pokušavao da shvati koji su to najbolji načini da iskoristimo društvene medije i moć digitalizovanog sveta u kojem živimo.
1. Nikada ne veruj stučnjacima društvenih medija
Ako neko za sebe kaže da je stručan, onda to verovatno nije. Većina ljudi koji su na pravom putu će predstavljati sebe kao osobu koja je i dalje u procesu učenja, a ne kao nekog koji je sve naučio i sve zna. Naravno, postoje osnovne stvari koje neko zaista zna, međutim, poslovne promene na društvenim mrežama menjaju se iz dana u dan. Osnovni vodič koji vam zaista može biti od pomoći jeste Platforma Majkla Hajata.
2. Nađi tinejdžera
Pre dve godine, pokušali smo da shvatimo tada novu aplikaciju pod nazivom Snapchat – njeno razumevanje nam nije baš išlo od ruke. Onda mi je sinula ideja da je Snapchat vrlo dobro proznavao jedan dvanaestogodišnjak. Angažovali smo ga na nekoliko dana sa zadatkom da obuči čitavu kancelariju za korišćenje ove aplikacije. Vreme koje smo proveli sa njim i naučene lekcije su čisto zlato!
3. Sprijatelji se i prati
Moja majka će reći da prijatelj nije glagol, međutim, jeste. I vi treba ovu reč da protumačite kao glagol kada je reč o društvenim mrežama. Iznenađujuće, ključ za izgradnju vredne mreže jeste prijateljski nastrojen pristup onlajn, bez obzira koji medij koristite.
P.S. Ako razmišljate o tome da zaposlite nekoga, zapratite ga na društvenim mrežama. U našoj kompaniji vršimo testiranje kandidata upravo na osnovu njihovih aktivnosti na mrežama – to nam je često više od pomoći nego da nastavljamo da upoznajemo kandidate.
4. Budi svoj
Jedan od najefektnijih komentara vršnjaka koji nisu na društvenim mrežama glasi – Ne znam šta da kažem. Ako vi ili vaš posao nemate šta da poručite, šta je onda njegova svrha? Humanizujte svoj brend. Napravite zajednicu među svojim klijentima.
I dok razmišljate o svojim strategijama na društvenim mrežama, koristite pravilo trećine – Jedna trećina sadržaja koje šerujete treba biti o vašem poslu (blog postovi, ažuriranja, priče klijenata i otalo).
Izvor: forbes.com
Foto: pixabay.com