Sve više svog slobodnog vremena mladi koriste kako bi posetili popularne društvene mreže kao što su Facebook, Twitter, Instagram… i saznali nešto lepo ili ružno o svojim prijateljima, rođacima, pa čak i nekim nepoznatim ljudima. Profesori na Univerzitetu u Pitsburgu istraživali su na temu povezanosti korišćenja drušvenih mreža i poremećaja sna i evo šta su otkrili.
‘Mladi koji provode puno vremena na društvenim mrežama tokom dana ili ih češće posećuju tokom nedelje pate od poremećaja sna više nego njihovi vršnjaci koji manje koriste ove mreže‘, otkrila je profesorka sa Medicinskog fakulteta na Univerziteta u Pitsburgu.
‘ Naše istraživanje je jedan od prvih dokaza da društveni mediji zaista mogu uticati na vaš san. Povezanost između korišćenja društvenih medija i njihovog uticaja na kvalitetan san ispituje se na jedinstveni način i veza između njih definitivno postoji. Ovo je prva generacija koja odrasta uz društvene medije‘, rekla je Džesika C. Levenson.
Učesnici u ovom istraživanju proveli su 61 sat za nedelju dana na društvenim mrežama, a 30% njih imalo je visok poremećaj sna. U pravo ovi učesnici koristili su Instagram, Facebook i Twitter učestvovajući u raspravama i polemikama na ovim društvenim mrežama što je doveli do poremećaja sna kod istih. Ispitivanje je vršeno na grupi od 1.788 odraslih Amerikanaca u starosnoj dobi od 19 do 32 godine.
Očigledno da jedno istaživanje, koje povezuje poremećaj sna sa korišćenjem društvenih mreža, nije dovoljno. Međutim, to je ipak zanimljiv početak u istraživanju koji će neminovno pronaći put da dokaže da nam životi propadaju zbog čitanja postova na Twitter-u koji nam ostavljaju naši rođaci.
Izvor: techcrunch.com
Foto: pixabay.com, pexels.com