Na izbornoj skupštini CISEx-a 20. januara u Zagrebu predstavljeni su rezultati hrvatske softverske industrije u godini iza nas. Statistike poslovanja softvera pokazuju porast izvoza od preko 40%, gotovo 2000 novih radnih mesta i preko 6 milijardi kuna (783 miliona evra) prihoda. Udruženje CISEx (Croatian Independent Software Exporters) okuplja hrvatske proizvođače softvera na međunarodnom tržištu, u svom sastavu ima oko 10% ukupne domaće softverske industrije i radi na edukaciji politike, javnosti i softverske industrije o problemima na koje nailaze.
Kao najveće problemi navedeni su manjak od oko hiljadu programera godišnje u Hrvatskoj, a smatra se da će se to i povećati zbog rasta IT firmi. Glavni fokus svih kandidata na skupštini bio je na dijalogu CISEx-a sa institucijama vlasti u vidu sprovođenja njenih inicijativa. Pitanje koje su svi kandidati dotakli je obrazovanje i nastojanje da se podstiče IT edukacija u školama, najviše zbog manjka visoko kvalifikovane radne snage u Hrvatskoj. Nastavak i stabilnost rasta softverske industrije zavisi od kvalitetnog vođenja poslovanja, ali i o samom okruženju kreiranom državnim politikama.
U Srbiji izvoz raste gotovo istom brzinom kao i u svetu, pa je tako u 2010. godini naš IT izvoz vredeo 127 miliona evra, u 2011. 166 miliona, 2012. je stigao do 222 miliona, 2013. godine ostvaren je izvoz od 304 miliona evra, a 2014. je procenjen na oko 400 miliona. Očekuju se cifre za 2015. godinu. Iako je tražnja velika, Srbija je ograničena nedostatkom kadrova i propustima za koje je odgovorna država, koja bi mogla da, bez značajnih ulaganja, da podstrek IT industriji.
Izvor: itbizcrunch.com, B92.net
Foto: pixabay.com