U Evropskoj uniji, skoro 8 miliona osoba zaposleno je 2014. godine u oblasti informacionih i komunikacionih tehnologija, što predstavlja 3,7% ukupne zaposlenosti, objavio je Eurostat. Ovom profesijom bave se uglavnom muškarci, koji čine 81,9% zaposlenih u ovoj sferi u EU. Takođe, većina su visoko obrazovane osobe (56,5%).
Pojava novih informacionih i komunikacionih tehnologija je bila značajan pokretač promena u metodama i obrascima zapošljavanja. U svetlu kompetitivnosti evropske ekonomije i strategije zapošljavanja EU, istraživači vide prirodan interes za zapošljavanje ICT stručnjaka – mali, ali strateški bitan udeo u zaposlenosti.
Udeo ICT profesionalaca najveći je u Finskoj, a najniži u Grčkoj. Najviše ljudi radi u Velikoj Britaniji i Nemačkoj (1,5 miliona), a potom u Francuskoj (900 hiljada). Ove tri zemlje članice zapošljavaju skoro polovinu svih stručnjaka u EU. U odnosu na 2011. godinu, broj i udeo u ukupnoj zaposlenosti porastao je u skoro svim zemljama do 2014. Na nivou cele EU u ovom periodu, broj je porastao za 1,2 miliona ljudi, a udeo se povećao sa 3,2% na 3,7%.
Velika većina (81,9%) zaposlenih u ovoj oblasti su muškarci. Ovo je slučaj u svakoj zemlji članici. Najveći procenat je u Luksemburgu, Kipru, Holandiji, Portugalu i Italiji, a najmanji u Bugarskoj, Estoniji i Rumuniji.
Većinu čine visoko obrazovani profesionalci, takođe u svim zemljama. Najveći udeo takvih (77,4%) je u Španiji, a potom idu Belgija, Bugarska, Kipar, Irska, Luksemburg I Litvanija, svi preko 70%. Sa druge strane, najmanje visoko obrazovanih radi u Italiji (31,7%), a potom na Malti, Sloveniji, Slovačkoj i Rumuniji. Visoko obrazovane osobe čine veći procenat zaposlenih u ICT oblasti, nego što je udeo takvih u ukupnoj zaposlenosti. U 2014. godini u Evropskoj uniji, 1 od 3 ICT stručnjaka imao je manje od 35 godina. Na Malti, u Letoniji i u Litvaniji taj broj činio je više od pola, dok su Italija, Danska, Švedska, Finska i Luksemburg zapošljavale najmanje mladih.
Ipak, skoro 40% preduzeća koja imaju barem 10 zaposlenih i koja su zaposlila ili probala da zaposle ICT stručnjaka, imale su problem da to urade u 2014. godini. Upražnjena mesta najteže su popunjavale Češka, Luksemburg, Austrija i Holandija. Najmanji problem je bio u Španiji i Portugalu.
Izvor: ec.europa.eu
Foto: pixabay.com