Ova vest je autorsko delo Viktora Danoa, urednika portala IT.mk. Tekst je originalno objavljen na IT.mk i prenešen uz dozvolu autora i portala.
U Makedoniji postoje određene stvari kojima mlada tehnološka scena itekako može da se ponosi, ali koja prvenstveno mora da oživi. Upućena u globalne trendove, ali ignorisana od strane lokalnog mentaliteta.
Najbitnija je pokretačka snaga zato što tehnološka scena vredi onoliko koliko je inovativna. Bez inovacija nema napretka i startapa sa svim svojim ljudima i neverovatnim idejama koje donose svežinu u razmišljanju. Neki od njih u celom tom haosu uspeju da predstave realne, stvarne proizvode koje imaju prave vrednosti i veliki potencijal da se prodaju na ‘svetskoj pijaci’.
Ovo su startapi koji su ostavili najjači utisak u Makedoniji u 2015. godini:
Fueloyal je najinovativniji makedonski startap u prethodnoj godini koji privlači investicije od nekoliko stotina hiljada dolara. Makedonci prisvajaju ovaj startap jer je jedan od osnivača Igor Hristov makedonac, dok je drugi osnivač Jurica Magoci iz Hrvatske. Kompanija se nalazi u Ilinoisu odakle targetira autoprevoznike, odnosno špeditere.
Iako nije startap niti biznis uopšte, MojVozduh zaslužuje počasno mesto na ovoj listi. Ovu aplikaciju je kreirao Gorjan Jovanovski ne bi li naučio da programira na Android platformi. U to vreme se stvorio bunt uz proteste protiv zagađenog vazduha, te je aplikacija podigli ekološku svest na viši nivo.
U:plug je još jedan fantastičan startap iz … dobro, nije iz Makedonije, tehnički je hrvatski, ali osnivač Mitko Cabevski u poslednjih par godina ima veoma važnu ulogu u makedonskoj startap zajednici. U:plug je dobio stotine hiljade evra kako bi počeo da prodaje svoju pametnu utičnicu.
Brainster je platforma za deljenje praktičnog znanja. Svako može postati predavač, da drži kurs i svako može da nauči nešto novo i korisno. Cilj osnivača je da pretvore celo Skoplje u jednu veliku učionicu, iako imaju planove i da se prošire na grčko tržište gde već imaju akcelerator kao partnera, a kasnije i bugarsko i nemačko.
Lynx.press je fenomenalna ideja uz koju svaki sajt ima elegantnu aplikaciju preko koje se mogu plasirati reklame i da se zarađuje od pretplate na sadržinu. Budući da je mobile jako važan trend, Lynx.press nudi i dobro dizajniranu mobilnu aplikaciju.
Gg.mk je igrica sa preko 100.000 pregleda na svojim strimovima. U početku su se osnivači dvoumili, pa su započeli strimovanje na Twitch-u nakon čega su pronašli istinsku publiku. Emisija je jedna od prvih makedonskih podkasta.
Na listi je i Mark0 bez obzira što je zapravo aplikacija. Naime, ona predstavlja jednu od prvih makedonskih aplikacija koja se bavi pametnim satovima. Našli su se na nekoliko regionalnih finala gde su privukli pažnju holandskih akceleratora.
Take an ad je platforma marketinške agencije Im.mk za lako kreiranje Facebook reklama. Servis još uvek nije zvanično startovan, ali ima ogroman potencijal budući da su preduzetnici konačno shvatili značaj sponzorisanog sadržaja na Facebook-u.
Modular je jedan od retkih makedonskih startapa koji se zasnivaju na umetnosti i jedan od retkih koji želi da koristi 3D printere za izradu personalizovanih objekata i ukrasa.
Mobidonia je startap koji pomaže da napravite kul iOS i Android mobilnu aplikaciju. Webstrain je sličan makedonski servis, ali za kreiranje sajtova.
Raining blobs je druga makedonska igra koja je uspela da se nađe na velikom Stream-u – najvećoj prodavnici igrica. Uspeh je veći samim tim što se radi o jednom veoma malom timu koji predvodi Endi Mijolkoski.
Iako postoji čitav niz dečijih edukativnih aplikacija za decu, Umko.mk se izdvaja od drugih konkurenata bzbog dobro osmišljenog i razvijenog biznis plana koji funkcioniše zahvaljujući odličnim igrama i dizajnu.
Coffice je startap koji je upućen na startape, tačnije radi se o co-working prostoru. Iako nisu među prvima u Skoplju, izdvojili su se svojim inovativnim prostorom. Co-working prostori su hit u svetu budući da otvaraju vrata ljudima sa istim interesima i doprinose umrežavanju.
Girls in tech Macedonia je globalna organizacija koja nije startap, ali vođena je od strane devojaka koje su veoma
aktivne u startap zajednici. Rade na motivaciji ostalih devojaka da počnu da se bave startapima, kao i unošenju svežih i kreativnih ideja u lokalnu zajednicu, gde uglavnom dominanntniji muškarci.
Iako optočen baroknim fasadama, Skoplje se usuđuje i trudi da bude pametniji i tehnološki moderniji grad. Napravljene su aplikacije za vožnju bicikala, otkucavanje karata u prevozu, postavljaju se električni punjači i naručuju se električna vozila za državne službenike. Grad ima iste mogućnosti kao i svaki drugi startap – da pronađe inovativna rešenja koja će uspeti da poboljšaju efikasnost, pa i ekonomiju.
Izvor: it.mk
Prevela: Zorana Radivojević
Video: YouTube
Foto: pixabay.com