Koji od 16 glavnih kategorija u informacionim tehnologijama će uzeti najveći deo kolača u 2016? Koji segmenti su strogo čuvane tajne investitora, a koji će imati svoj proboj ove godine?
Grafikon prikazuje dva različita tipa investicija u procentima uloženih dolara godišnje. Inicijalna investicija u ranoj fazi (seed investment) je obeležena plavom, dok je A investicija (potonja) obeležena crvenom bojom.
Reklamiranje je opalo i u jednom i u drugom slučaju u proteklih pet godina i to sa 15 na 5%. S druge strane, ove brojke su pokazatelj koliko se smanjuje zanimanje investitora za ovaj segment verovatno zbog dominantnih efekata platforma kao što su Google ili Facebook.
Analitika ostaje interesantna za obe verzije fondova i to oko 10%.
Velike baze podataka tzv. Big Data – termin koji je nastao u 2012, dostigao je vrhunac u protekloj godini. Google trends kažu da je sa 2,5% u 2010, tržište većih A investicija skočilo na 7,5% u 2015. u ovom segmentu. Nasuprot ovome, seed investitori su konstantno ulagali isti novac tokom četiri godine.
Cloud computing koji obuhvata infrastrukturu dostavljanja servisa umesto produkta, ostao je na 4% u proteklih pet godina uprkos nedavnim padovima u 2014. i 2015.
Digitalni mediji doživljavaju renesansu među investitorima, rastom sa 2% na 4% u poslednje tri godine. Značajniji investitori nisu pokazali previše interesovanja ili barem ne još, što može ukazivati na proboj kategorije u 2016. Ono što je digitalnim medijskim kućama predstavljalo izazov u prošlosti bio je izlaz, odnosno evaluacija. Ovi mediji trguju sa nižim akcijama od softverskih firmi, ali rast novih biznisa u ovom segmentu može izazvati promenu.
Trajno interesantna kategorija – eCommerce je na 15%, ali opada u oblasti seed kapitala sa 15% na 10% u 2015. Firmama koje se bave eCommerce-om potreban je kapital kako bi rasle jer rade sa nižim marginama u odnosu na softverske i treba im obrtni kapital. Pad seed investicija može značiti povećanje troškova u narednih nekoliko godina, pa samim tim i eCommerce dolari koji su bili namenjeni investicijama neće biti pod atraktivnim uslovima.
Od 2010. startapi iz oblasti obrazovanja rastu u seed segmentu sa 6% na 10% u 2015. Tokom ovog perioda dve kompanije su postale javne, odnosno dostupne za učestvovanje svima: 2U, SaaS online koledž vredan 1,3 milijardi dolara i Instructure – sistem za učenje menadžmenta vredan 550 miliona dolara.
Finansijska tehnologija, koja uključuje startape iz Bitcoin ekosistema, videli su dobre i loše godine sa padom u 2014.
Igre trpe stalan pad sa 7% na manje od 2% dolara. Izlazi za investitore su dosta teži nego očekivano, sa izuzetkom King.com. U međuvremenu, interesantne priče kao što su Angry Birds sa glavnom kompanijom – Rovio, nisu izašle na tržište, a suočavaju se sa rastućom konkurencijomm.
Hardver-softver kombinacije, kategorija koja podrazumeva povezane uređaje kao što je Fitbit ne može da se održi na visokom nivou. GoPro je izgubio 73% vrednosti market cap-a u 2015, dok je taj broj za FitBit 44%.
Kompanije iz oblasti zdravlja i wellnessa su beležile rast inicijalnog kapitala do kraja 2014, kada su pretrpele blagi pad u 2015. Interesovanje za ovaj profil biznisa je često povezano sa pitanjem Obamacare-a.
Platforme koje povezuju ponuđače i kupce (marketplace) drastično rastu, od 2,5% seed dolara na čak 10%, podstaknute velikim uspesima Uber-a i AirBnB-a. Uber je najveća taksi kompanija na svetu, sudeći po market cap-u, a ne poseduje ni jedno vozilo i AirBnB najveći hotelijer bez i jedne smeštajne jedinice. Astronomski rast i veličina ovih biznisa naterala je investitore da traže nove podkategorije marketplace-a, ali u segmentu kasnijih A investicija grafikon je ravan i iznosi 5% dolara.
SaaS kompanije ili kompanije koje softver nude kao uslugu, slede sličnu putanju na kojoj su dosta jači inicijalni investitori, ali obe verzije rastu sa 5% na 15% – seed i 10% kasnija faza.
Bezbednost je jedna od kategorija gde investitori kasnijih faza ulažu više od ovih iz prve faze. Oni daju 4-6% svake godine na ovakve kompanije, dok seed investitori ulažu tek nešto manje od 1%. Ukoliko se možemo osloniti na curenje informacija, možemo predvideti da će investicije porasti u narednom periodu.
Facebook je i dalje lider iz oblasti društvenih mreža i zbog toga, uprkos svetlim primerima kao što je Snapchat, ova kategorija pada sa 15% na 5% u seed investicijama. Pad je usko povezan sa smanjivanjem reklamnih kapaciteta.
Dakle, predikcije su dobre za Big Data, edukaciju, marketplaces i SaaS kompanije. Reklamiranje, igre i društvene mreže će vrlo verovatno imati iste godine kao i par prethodnih.
Digitalni mediji i modne kompanije mogu preći sa seed investicija na kasnije faze. I ostaje nam da vidimo da li će inicijalni investitori pratiti svoje kolege iz potonjih faza kada je bezbednost u pitanju.
Autor: Nevena Jovanović
Izvor: tomtunguz.com
Foto: pixabay.com