Poslednja generacija jednog od najprepoznatljivijih pametnih telefona današnjice, sa sobom je donela i nekoliko noviteta od koji je svakako najznačajniji 3D Touch. U pitanju je tehnologija koja registruje koliko jako pritiskate ekran vašeg telefona, te koja vam dozvoljava da ostvarite još dublju interakciju. Ista ta tehnologija sada je pronašla put do medicinskih istraživanja.
Doktori sa “John Hopkins University School of Medicine” ovih dana lansirali su na App Store prodavnici naizgled običnu igru pod imenom Bandit’s Shark Showdown. Za $1.99 korisnici dobijaju jednostavnu i zanimljivu igru, ali čitava stvar deo je eksperimenta iza kojeg stoji neurolog Džon Krakuer.
Cilj ovog istraživanja jeste utvrditi da li pacijenti koji su pretrpeli šlog mogu uz pomoć 3D Touch tehnologije da povrate osećaj u svojim prstima. Gotovo 65 odsto pacijenata koji se suoče sa šlogom izgubi osećaj u prstima i mogućnost upotrebe ruku. I dok mnogi doktori pomažu pacijentima da nadomeste nedostatak, Krakuer želi da ih nauči da reprogramiraju svoj mozak.
Kako to pokušava da uradi?
Pa, upravo uz pomoć 3D Touch tehnologije koja se može pronaći na iPhone 6s i 6s Plus modelima. Zahvaljujući senzorima osetljivim na dodir koji se nalaze ispod ekrana, Džon je sa timom developera kreirao gorepomenutu igru koja registruje jačinu stiska kod korisnika tj. igrača.
Sama aplikacija beleži jačinu pritiska na ekran iz nivoa u nivo, te putem procesa gejmifikacije pokušava da pomogne pacijentima ne bi li ponovo pokrenuli svoje motoričke sposobnosti – u ovom slučaju osećaj u prstima.
Iako naglašava da je u pitanju istraživanje koje je u ranoj fazi, Džon ističe kako je medicina dugo čekala sličnu tehnologiju koja se brzo može distribuirati stotinama hiljadama pacijenata širom Sjedinjenih Američkih Država, ali i milionima širom sveta.
Krakuer dodaje da on i njegov tim jedva čekaju da 3D Touch tehnologija nađe put do iPad Pro uređaja, kada će korisnici moći da oslone čitavu šaku na ekran, a doktori, da dobiju veliki broj podataka kojima pre nisu imali pristup, a koji mogu biti ključni za lečenje pacijenata koji su pretrpeli šlog – te jednog dana i podići lestvicu u preventivi ove i srodnih bolesti.
Izvor: Netokracija.rs