Prvi put u Srbiji je organizovan hakaton, odnosno izrada aplikacija za građane i privredu korišćenjem podataka državnih institucija RS.
Na Open Data Hakatonu učestvovalo je 11 timova, koji su kreirali 11 različitih rešenja, koristeći otvorene podatke. Pošto je prošlo 48 sati, učesnici su odložili svoje alate i prezentovali rešenja.
Predstavljamo vam šta su to pioniri korišćenja otvorenih podataka u Srbiji napravili na našem hakatonu:
Eko-Reporter – je ideja Marije Misite na kojoj radi zajedno sa Aleksandrom Varničićem i Urošem Đurđevićem, dok im je dizajner Dušan Tašin. Njihova aplikacija prikazuje baze zagađivača, vode i vazduha, ali i otpada, preko stastika i sabiranja. Tako će ljudi znati kolko je neko mesto zagađeno ili ne. Građani će, takođe, moći da prijave probleme u sredini tako što će ostaviti sliku ili video uz objašnjenje. Na taj način će lokalne vlasti, ali i javnost, uputiti na problem.
VetMed – Mladen Pavlović je veterinar, u saradnji sa Vukašinom Stankovićem, Mikicom Ivoševićem i Peđom Rusićem, bavi se pitanjima svoje struke. Kreirali su aplikaciju namenjenu vlasnicima životinja i veterinarima. Funkcije koje sadrži su pretraživanje, za veterinare svih a za korisnike lekova koji se izdaju bez recepta, lociranje određenih veterinarskih apoteka i ambulanti, kao i pansiona za životinje. Na aplikaciji se može napraviti profil ljubimca, na osnovu koga će se stizati notifikacije o datumima vakcinacije i slično.
Impex – David Blaževski, Miloš Radić, Dušan Stanković i Nemanja Majstorović napravili su web aplikaciju koja će da pomogne državnim organima, privatnim subjektima i istraživačima da vrše različite analize uvoza i izvoza. Na osnovu podataka Zavoda za statisktiku o uvozu i izvozu robe kreirali smo rešenje koje pruža mogućnost da se na osnovu različitih interaktivnih pokazatelja mogu doneti odluke, o uvozu i izvozu robe i o određenim javnim nabavkama, takođe i da se dobije efikasan pregled po zemljama.
Informiši.me – Katarina Kosmina, Marko Kazić, Andrej Budinčević i Momčilo Mićić su oformili web stranicu pogodnu za uređaje i otvorili svoj API za korišćenje. Tema su im otvoreni podaci uopšte. Na njihovom sajtu prikazuje se status otvorenih podataka, gde se može pristupiti kategorijama otvorenih podataka. Tako da obični građani znaju šta je otvoreno i gde se nalazi.
EJ Nabavke – Aplikacija olakšava proces javnih nabavki. Poseduje funkcije kao što su pretraživanje po gradovima i kategorijama naručioca i omogućava korisnicima da na osnovu ključnih reči, kojima filtriraju pretragu, dobiju listu raspisanih javnih nabavki koje im odgovaraju. Sve u svemu, biće kul pretraga i obaveštavaće, što je najbitnije.
Moj Apotekar – Aplikacija kojom se bave Miloš Janković i tim Marija Milčić, Marko Ognjenović i Dušan Tašin, će omogućiti da se pronađu 5 najbližih apoteka, da se uporede i zamene cene lekova, prijave nestašice određenih lekova u apotekama, ali i same apoteke se mogu dodati u sistem od strane korisnika, ne bi li postale vidljive na aplikaciji.
Safety Pin – Stefan Vujović, Daniel Kostić, Branislav Vidojević, Aleksandar Kandić i Momčilo Mićić su kreatori aplikacije koja se bavi saobraćajnim nesrećama. Na aplikaciji možete pronaći najbezbedniji put kojim se želite kretati u trenutnim vremenskim uslovima.
Androgen – Jovana Dragojlović, Aleksa Boškov, Đorđe Simović i Đorđe Vanjek se bave alergenima. Aplikacija je za mobilni telefon i ona pokazuje nivo alegenosti i koncentraciju polena u vazduhu, zajedno sa predviđanjima. Imamo i bazu biljaka koje su štetne u tom smislu koje vam mogu koristiti kao filter za rezultate koje dobijate. Tako će korisnici proceniti stanje u prirodi sa kojima će se susreti i eventualno imati zdravstvenih problema.
PRO-CURE Magnifer 9000– Mihajlo Anđelieć, članovi Beogradskog centra za bezbednosnu politiku i Petrar Stojaković su radili sa podacima o javnim nabavkama iz Ministarstva odbrane i MUP-a. Na osnovu već kreiranog istraživanja su vizuelno prikazali te olakšali analize javnih nabavki. Ova aplikacija je zapravo alat za vizuelizaciju podataka.
Diši duboko – Nemanja Cimbaljević, Nemanja Krivokapić i Petar Stojaković napravili su aplikaciju koja olakšava praćenje osnovnih parametara stanja životne sredine – zagađenja vazduha. Osnovne funkcionalnosti su prikaz trenutnog nivoa zgađenja, mapa zagađivača, alarm na osnovu granične vrednosti za praćenu lokaciju.
Svakih sat vremena se proračunava AQI, u realnom vremenu.
Vodič za brucoše – Vodič za brucoše su kreirali Marko Lončar, Ivan Jovanović, Nikola Ristić i Peđa Rusić. Ovaj tim je digitalizovao informacije koje su potrebne svakom brucosu. Sadrži informacije za nove studente, o fakultetima i studijskim programima, o studentskom životu u Beogradu, domovima, menzi, ali takođe informacije o pravima i obavezama koje studenti imaju. Svrha je da se olakša novim studentima studiranje.
Od svih jedanaest odličnih ideja, mi smo morali da odaberemo samo 3. Stručan žiri koji čine Marija Kujačić, Irena Cerović, Slobodan Marković, Đorđe Krivokapić i Viktor Štrbac odlučili su da su to Safety pin, Androgen i Ej nabavke.
Heroj ovog hakatona je Mihajlo Anđelić koji je nagrađen vaučerom za masažu i vremenom za rad u Startit Centru.
Čestitamo svim učesnicima na neumornom radu i radujemo se novom hakatonu i ponovnom druženju!
Izvor i foto: hakaton.rs