Skupi high-tech smartfoni jednostavno nisu jednako dobri pri obavljanju svojih osnovnih funkcija kao stari mobilni iz prošle decenije.
Studija koju je sproveo industrijski regulator Ofcom pokazala je kako jednostavni moblni iz nekih prošlih vremena još uvek bolje pronalaze slabiji signal potreban za razgovore i slanje SMS poruka od novih uređaja.
Testovi sprovedeni u laboratorijskim uslovima pokazali su da, iako su prepuni najnovijih tehnoloških rešenja, smartfoni jednostavno nisu podednako dobri u hvatanju slabijih signala kao stari, jeftiniji uređaji.
Ofcomovo istraživanje pokazalo je kako su neki od testiranih smartfona zahtevali i do deset puta jači minimalni signal od onog koji je bio potreban ne-smartfonima koji se trenutno nalaze na tržištu. Prosečno, smartfonima treba sedam puta jači signal od prosečnih ne-smartfona na G2 mreži.
Rezultati ofcomovog istraživanja podržavaju tvrdnje kako staklo i metal koji se koriste u smartfonima pogoršavaju prijem signala u odnosu na plastiku koja se koristi u jeftinijim običnim mobilnima. Čak i način na koji držite ruku može uticati na mogućnost da se razgovor prekine zbog položaja antene te ako je prekrijete prstima.
Rezultati istraživanja pokazuju i potrebu za dodatnom investicijom u svrhu poboljšavanja signala, posebno u ruralnim područjima gde je signal i inače slabiji. Ovo će se istraživanje koristiti za stvaranje detaljnih karti pokrivenosti mobilnih signala.
“Testirali smo manji broj mobilnih telefona, ne da bismo napravili neku lestvicu kvaliteta već kako bi bolje razumeli kakve su im performanse u različitim situacijama”, izjavio je predstavnik Ofcoma.
“S obzirom da nijedan uređaj nije bio konstantno bolji od svih ostalih, odlučili smo ne navedemo mobilne koje smo koristili”.
Izvor: Net.hr
Foto: Pixabay