“Samo želimo da edukujemo ljude kako bi u budućnosti razmislili o posledicama pre nego što napišu rasističke i uvredljive komentare”.
Zlostavljanje i rasizam su veliki problem na internetu, a posebno na društvenim mrežama poput Facebooka gde su vređanja u statusima i komentarima svakodnevna stvar.
Na ovaj veliki problem na prilično originalan način odlučila je da upozori brazilska neprofitna organizacija Criola koja se bori protiv rasizma – neke od uvreda na koje su naišli na Facebooku odlučila je da objavi na bilbordima.
U okviru kampanje ‘Virtualno nasilje, stvarne posledice’, tražili su uvredljive i rasističke objave uz koje su korisnici objavili i geolokacijske oznake, tako da su bilborde postavili u onim naseljima i delovima grada u kojima te osobe žive.
Na plakatima, kao što je vidljivo na fotografijama, je lice i ime korisnika zamrljano, a jasno je vidljiva samo objava. Ali, sigurno je da su se korisnici koji su napisali takve komentare šokirali kada su u svojem susedstvu videli ovakve plakate.
Cilj kampanje nije da se otkrije identitet osoba koje objavljuju uvredljiv i rasistički sadržaj, već upozori na njega i objasni ljudima da ono što pišu u virtualnom prostoru ima veliki uticaj u stvarnom životu.
U Crioli su se na ovu zanimljivu kampanju odlučili nakon rasističkih komentara koji su objavljeni na Facebooku protiv brazilske novinarke Marije Hulije Kutinjo u kojima su korisnici izvređali njen izgled i rasu.
“Samo želimo da obrazujemo ljude kako bi u budućnosti razmislili o posledicama pre nego što napišu rasističke i uvredljive komentare”, objavili su iz ove organizacije povodom postavljanja bilborda po ulicama Brazila.
Ali, iako su imena i fotografije korisnika koji su napisali ovakve komentare zamrljana, ovakva javna objava tih komentara ipak donosi određeni faktor zastrašivanja i sramoćenja, i upozorava korisnike da, skriveni iza monitora računara, ipak ne mogu da vređaju i napadaju druge misleći kako to niko neće primetiti i reagovati.
Izvor: B92