Facebook je posle napada u Parizu aktivirao svoju Safety Check opciju zajedno sa privremenim filterom francuske zastave da bi pokazao solidarnost sa građanima Francuske. Ali, u isto vreme dok se slavila i hvalila ova akcija Facebooka, krenule su i kritike. Gde su bili Safety Check u Bejrutu, gde je u četvrtak došlo do užasnog terorističkog napada? Gde je Safety Check za Šarm El Šeik i rušenje ruskog aviona? Gde su filteri u bojama libanske i ruske zastave? Očigledno postoje žrtve “prvog sveta” i “drugog sveta”.
Osnovna kritika je da Facebook reaguje filterima kada se podržava Francuska ili LGBT populacija (istopolni brakovi u SAD), ili kada u nesrećama stradaju Amerikanci ili zapadni Evropljani, dok za istočne Evropljane ili naročito Arape, briga ne postoji.
Alex Schultz iz Facebooka je tom prilikom izjavio:
Odlučili smo da se aktivira Safety Check u Parizu jer smo primetili puno aktivnosti na Facebooku dok su se događaji odvijali. Tako da smo sada prvi put, u sred ove kompleksne i haotične situacije, odlučili da uradimo nešto što niakda nismo dotada, pa ni u Bejrutu, napravili smo presewdan – uključli smo Safety Check za nešto što nije prirodna katastrofa.
Ranije je, po rečima Schultza, Safety Check isključivo korišćen za prirodne katastrofe, kao što je zemljotres u Nepalu i slično, ali Pariz je bio prvi koji je iskorišćen za katastrofe nastale ljudskom rukom. Međutim, Schultz kaže da se ova opcija neće primenjivati u Bejrutu niti u Siriji, jer to su mesta “blizu ili u epicentru tekućeg sukoba” pa je nerezonski da se opcija aktivira. Mnogi su ovaj odgovori protumačili kao skandalozan.
Jer ipak, Facebook sada ima 1,01 miliajrdnu korisnika dnevno i svi idu jednom ili više puta dnevno da vide šta se desilo baš na Facebook, pa ako Facebook želi da bude deo ljudskih života, mora da prestane da se igra ovakvih segregacija, bez obzira na logičke smicalice kojima će opravdati da su životi u Parizu vredniji od onih u Bejrutu.