Čak 86 odsto svetskih računarskih sistema raznih organizacija prošle godine je bilo na udaru neke vrste kompjuterskih prevara ili hakera. To predstavlja porast od 38 odsto u odnosu na godinu dana ranije. Ipak, deo odgovornosti za to snose i sami korisnici jer postoji nekoliko mera koje se mogu preduzeti kako bi se računari i mreže zaštitile od napada hakera. Ovo su tri načina na koja se možete lako i delotvorno zaštititi od napada hakera.
1. Upravljanje rizikom
Nema potpuno sigurnog načina na koji se možete 100 odsto zaštititi od napada zlonamernim softverom. Međutim, postoje razni načini da smanjite rizik od napada. Kao i sa bilo kojom vrstom rizika i rizik od cybernapada treba uračunati u poslovanje, a činjenica je da čak 61 odsto raznih organizacija u svom registru rizika nema predviđen taj rizik. Osim toga, većina napada nije sofisticirana i može se sprečiti jednostavnim strategijama. Zato cybersigurnost treba gledati kao nešto čime se može upravljati na vreme, a ne nešto što treba lečiti kada je već kasno.
2. Nadogradnje su važne
Nadogradnja vašeg softvera najvažnija je za sigurnost sistema. Bilo da se radi o vašem smartfonu ili računaru, nikada nemojte preskočiti nadogradnju. Veoma je važno da više ne koristite Windowse XP jer Microsoft za njih ne proizvodi nadogradnje.
3. Ograničavanje pristupa
Ovo je jednostavno pravilo – nemojte imati jedan ulaz za sve sadržaje. Ako je za pristup vašim podacima potrebna samo jedna lozinka, onda je dovoljna i samo jedna greška da neko uđe u vaš sistem. Zaštitite se slojevito i koristite više lozinki.
Izvori: B92, HR.N1