Glavni tužitelj američke savezne države Njujork pokreće istragu o kompaniji koja je korisnicima društvenih mreža prodala milione lažnih pratilaca.
– Prema zakonima savezne države Njujork lažno predstavljanje i obmana su kaznena dela – podsetio je Erik Šnajdermen, a preneo BBC.
Kompanija Devumi optužena je za krađu identiteta stvarnih ljudi. Iz kompanije su odbacili, dovodeći u vezu “fabriku pratilaca” sa čitavim nizom naloga poznatih osoba na Tviteru.
Nedavno je i New York Times objavio opširnu analizu o Devumiju, uključujući intervjue sa ljudima koji tvrde da su pojedinosti i profilne slike njihovih naloga kopirani radi kreiranja realističnih “botova”.
U izveštaju stoji da je kompanija težeći da poveća broj pratilaca, iskoristila i dentitet običnih korisnika i kreirala lažne profile koji “prate poznate osobe poput glumaca, zabavljača i političkih komentatora”.
Na društvenim mrežama je velik broj pratilaca znači i veći ugled, što može uticati na javno mnjenje a vlasnicima naloga doneti drugu vrstu koristi, poput ponuda za posao ili sponzorstva.
Šnajdermana brine da takve “netransparentne” aktivnosti potkopavaju demokratiju.
Na internet stranici kompanija Devumi nudi klijentima priliku da naruče do 250 hiljada pratilaca na Tviteru, za početnu cenu od 12 dolara. Klijenti mogu kupovati i “lajkove” i prenošenje tvitova.
Kompanija prodaje pratioce i na nizu drugih platformi, uključujući Pinterest, LindekIn, Soundcloud i YouTube.
– Devumi je pomogao više od 200 hiljada kompanija, poznatih osoba, muzičara, ‘jutjubera’ i ostalih profesionalaca da se profilišu u javnosti i ostave snažan utisak na publiku – navodi se na internet stranici te kompanije.
Devumi je registrovan na adresi u Njujorku ali gradski službenici tvrde da je ona fiktivna i da su njihove prave kancelarije na Floridi. Veruje se da zapošljavaju radnike i na Filipinima.
Twitter je odgovorio na istragu, navodeći kako ulaže napore da zaustavi Devumi i slične kompanije.
Ta platforma se suočavala sa optužbama da ne shvata problem dovoljno ozbiljno. Često su umanjivali važnost istraga o botovima, tvrdeći da su “netačne i metodološki manjkave”.
Tviter omogućava otvaranje automatizovanih naloga ali strogo zabranjuje njihovu kupovinu odnosno prodaju. Poručuju da će blokirati naloge za koje se utvrdi da su kupovali pratioce, prenošenje tvitova i ‘lajkove’.
Njihov predstavnik izjavio je za New York Times da to u praksi retko čine jer je kupovinu i prodaju teško dokazati.
List navodi da Devumi ima najmanje 3,5 miliona automatizovanih naloga i da su mnogi među njima prodavani u više navrata.
Tvrde da najmanje 55 hiljada tih naloga “koristi imena, profilne slike, mesta stanovanja i druge lične detalje stvarnih korisnika Tvitera, uključujući i maloletnike”.
– Ti nalozi krivotvoreni novac u cvatućoj ekonomiji internetskog uticaja i sežu u doslovno svaku privrednu granu u kojoj se može profitirati na masovnoj publici – odnosno na prividu takve publike. Lažni nalozi, kakve koriste vlade, kriminalci i poduzetnici, proširili su se sada poput zaraze i na društvene mreže – zaključuju u NYT-u.
Izvor: Jutarnji.hr
Foto: Pixabay