Inženjeri američkog tehnološkog giganta „Facebooka“ izmislili su novu jedinicu vremena koja će pomoći u sinhronizaciji video-efekata, jer je u pitanju veoma pametan način podele vremena koji teoretski može značajno uskladiti video i audio produkciju.
Njen naziv flick je izveden iz engleskih reči frejm (u ovom slučaju kadar, delić slike) i tik (otkucaj).
Predstavlja 1/705.600.000 deo sekunde, što je sledeća jedinica vremena posle nanosekunde.
Tvorac flika je Kristofer Horvat, koji je prošle godine ovu ideju podelio sa javnošću na Fejsbuku, prenosi Bi-Bi-Si navode sajta GitHub.
U međuvremenu je vršio modifikacije sve do nove mere, bazirane na povratnim informacijama iz komentara.
Istraživači sa Univerziteta „Oksford“ kažu da nova jedinica neće imati veliki uticaj u opštem smislu, ali će pomoći da se prave bolji doživljaji virtuelne realnosti.
Flikovi su definisani u programskog jeziku „C++“, koji se koristi za pravljenje vizuelnih efekata na filmu, televiziji i drugim medijima.
Omogućavaju montažeru/programeru da vreme smenjivanja slika meri u jedinicama koje nemaju duge i nepodesne decimalne serije, već okrugle brojeve, lake za rad.
Primera radi, jedan frejm (jedna slika) u sadašnjih 24 frejma (24 slike) u sekundi, sistem na kojem počivaju televizija i filmska industrija, traje 0,0416666666666666… (i tako u nedogled) sekundi.
Ova brojka se može zaokružiti na 0,04167 i lakša je za pamćenje i korišćenje, ali nije numerički tačna, i ta „dodata vrednost“ nekom trenutku može nešto promeniti.
Mat Hamond, vodeći inženjer po pitanju istraživačkog rada u Bi-Bi-Siju, smatra da će ovo smanjiti greške poput „cimanja“ slike u grafikama.
„Kad brojevi sa kojima radite nisu celi, greške se postepeno pojavljuju u kompjuterskim proračunima. Ove greške se povećavaju vremenom i na kraju izazivaju nepravilnosti koje postaju primetne“, objašnjava Hamond.
Flik bi trebalo to da eliminiše.
Izvor: BBC, RTS
Foto: Twitter