Kad je računarska bezbednost u pitanju, godinu s kojom ćemo se uskoro oprostiti svakako su u najvećoj meri obeležili napadi ransomwareom, koji su se probili daleko van svog uobičajenog kruga delovanja.
Globalni ucenjivački napadi poziv su na uzbunu
WannaCry je trebalo da podstakne kompanije i institucije da hakerske napade ucenjivačkim softverom shvate ozbiljnije. Međutim, sudeći po rezultatima istraživanja kompanije AlienVault, to se nije dogodilo. Samo 14 odsto zaposlenih zaduženih za računarsku bezbednost smatra da bi njihovi šefovi trebalo da ulažu više u zaštitu od takvih napada, dok je tek svaki peti mogao nešto i da preduzme po tom pitanju.
Najgori ransomware napad? NotPetya
Iako nije ucenjivački softver u strogom smislu te reči, NotPetya ipak se našla na vrhu top liste najgorih zlonamernih softvera s kojima su kompanije i institucije morale da se nose ove godine, a koju su sastavili u platformi Webroot BrightCloud. Tu titulu zaslužila je zbog toga što može da ugrozi i infrastrukturu čitave države. Na drugom mestu je WannaCry, dok je treće zauzeo klasični ransomware Locky.
Ransomware je u poslednje dve godine porastao za 2000 odsto
Cyber napadi ransomwareom na kompanije su tokom protekle godine bili češći, sofisticiraniji i zlonamerniji od pređšnjih, pretežno zbog toga što se takvom vrstom softvera sve češće služi organizovani kriminal. Policije sveta još nisu pronašle odgovarajući način da se nose s ovom pretnjom.
WannaCry (ni)je ransomware
Iako uglavnom funkcioniše kao ucenjivački softver, WannaCry nije tipičan predstavnik tog segmenta malvera. Istraživači kompanije za računarsku bezbednost McAfee procenjuju da njegove disruptivne funkcije nisu slučajnost, već svrha i cilj. Kompanije i institucije trebalo bi da se pripreme za to, piše Computer Weekly.
Cyberkriminal je ozbiljna pretnja
Cyberkriminal je kao ozbiljnu pretnju prepoznao i Evropol, pa evropske snage reda nastoje intenzivirati saradnju, kako međusobno tako i s industrijom računalne sigurnosti kako bi našle načine da se suprotstave rastućoj pretnji, naročito rizicima vezanim za internet stvari.
Izvor: Tportal.hr
Foto: Pixabay