Za mnoge ljude LinkedIn jedan je od najvažnijih online-alata za umrežavanje, promovisanje svojih veština i projekata, a konačno i za traženje poslova, ali mali deo korisnika zna o dostupnosti tih podataka i na koje se načine oni koriste.
Osim što LinkedIn većini služi da se povežu s ljudima u svom poslovnom okruženju, ta svojevrsna društvena mreža ujedno podstiče korisnike da redovno dodaju nove promene o svom profesionalnom životu.
Ipak, trenutna sudska parnica u SAD-u vodi se upravo zbog činjenice da su neki podaci o vašem profilu javni. Javnost tih podataka dobro je iskoristila kompanija hiQ koja pregleda profile korisnika LinkedIna kako bi došla do različitih informacija, a koje bi potom prosledila zainteresovanim klijentima. Jedna je od najvažnijih usluga kompanije i informisanje klijenata o zaposlenima koji bi mogli uskoro da daju otkaz.
LinkedIn nije bio bez odgovora. Iz kompanije smatraju da hiQ iskorišćava poverenje koje njihovi korisnici imaju u ovu mrežu i već su poslali upozoravajući dopis kompaniji. Ipak, iz firme hiQ navode da LinkedIn preuveličava te da oni deluju unutar zakona. Stvar nije završena na tome jer su uskoro iz hiQa pokrenuli sudsku parnicu kako bi osigurali da određeni podaci korisnika na LinkedInu ostanu javni.
Iz LinkedIna se ne slažu da je u pitanju preterivanje te su svoje argumente obrazložili i na sudu. U slučaju kada bi naši korisnici znali da hiQ na ovaj način prikuplja podatke o njima, mnogi ne bi nastavili da obnavljaju svoje profile, stoji u obrazloženju.
Ko će biti vaš sledeći poslodavac?
Kompanija hiQ dolazi do podataka putem LinkedIn-profila koji su nedavno ažurirani i te promene tumači kao znak da korisnici traže novi posao. LinkedIn veruje da ova vrsta aktivnosti krši zakone o antihakovanju, pa su hiQ Labsu čak pokušali da zabrane pristup stranici LinkedIn, blokirajući njihove IP-adrese. To je dovelo do toga da je kompanija hiQ tužila LinkedIn i od saveznog sudije tražila potvrdu o mogućnosti pristupa tim podacima.
Mark Vejdik, predsednik Uprave hiQ Labsa, u mejlu za Quartz napisao je: “Razumemo da LinkedIn želi da se meša u naš posao, i to je u redu. Međutim, LinkedIn pokušava ilegalno da izbaci manjeg konkurenta kako bi mogli imati tržište samo za sebe, prilično je jednostavno.”
LinkedIn, koji je sada u vlasništvu Microsofta, ima 500 miliona korisnika širom sveta, ali samo je 175.000 njih potpuno javno dostupno.
Privatno ili javno?
Inače, LinkedIn pruža svojim korisnicima čitav niz mogućnosti ograničavanja vidljivosti podataka. Tako su zapravo svi profili poluprivatni. Odnosno, LinkedIn automatski ostavlja neke informacije javnima, kao što su ime i prezime, trenutno radno mesto, certifikati (ako ih imate), jezici koje govorite i veštine koje posedujete.
U postavkama profila uvek možete da odredite šta točna želite da neko ko pretražuje LinkedIn vidi od vašeg profila, kao i ko vas može kontaktirati – svi, samo vaši kontakti ili kontakti vaših kontakata. Osim toga, LinkedIn automatski obaveštava sve u vašem krugu kontakata kad unesete nešto novo u svoj profil. Želite li da izbegnete da baš svaku izmenu zna svako iz vašeg kruga kontakata, isključite tu opciju u postavkama profila.
Tražite li novi posao, a ne želite da to znaju vaše kolege i šefovi u preduzeću u kom trenutno radite, isključite tu opciju automatskog obaveštavanja o promenama i postavite opcije profila na polujavne. Tako vas potencijalni novi poslodavci ipak mogu pronaći i kontaktirati, a da pri tome niste ugrozili svoju privatnost i trenutni posao.
Izvor: Wall Street Journal
Foto: stocksnap.io