Kada se 2005. godine penjao na Mont Everest, najviši vrh sveta, Andor Luhović nije ni slutio da će deset godina kasnije biti na čelu tima koji razvija najbolju aplikaciju za planinarenje na svetu.
Svaki planinar će potvrditi da je jedna od najvećih frustracija koja se dešava ne tako retko, onaj trenutak kada shvatite da ste na pogrešnom putu. Ovo je posebno frustrirajuće prilikom spuštanja kada se čovek koji je već iscrpljen nađe u situaciji da ponovo mora da se penje da bi se vratio na pravu stazu.
Koliko god mislili da nije lako promašiti pravu stazu, iznenadili biste se koliko se planinara i hajkera godišnje gubi. Staza može biti zarasla ili neprimetna, a markacija loša što u kombinaciji sa smanjenom koncentracijom usled umora, vrlo često dovodi do odabira pogrešnog puta.
Naravno, ni jedan iskusan planinar ne kreće u prirodu bez mape, međutim nije tako zgodno vaditi mapu ili telefon sa mapom svaki put kada se dođe do nekog račvanja ili raskrsnice. Mnogo je praktičnije da telefon stavite u džep i budete sigurni da će vas on obavestiti čim krenete pogrešnom stazom. To je ono što vHike radi.
Ali krenimo redom sa upoznavanjem ove sjajne aplikacije.
Prvo što upada u oči je specifičan vizuelni prikaz planinarskih staza pomoću kojeg korisnik vrlo lako može da proceni po kakvom će se terenu kretati.
Tu su i podaci o dužini staze, vremenu potrebnom da se staza pređe, najniža i najviša tačka, ukupan uspon i silazak, mapa i lista interesantnih lokacija na stazi.
Ono što je vrlo praktično je dugme za navigaciju koje korisnika vodi na sam početak staze, obično parking sa koga se kreće na planinarenje ili šetnju.
Kada dođete na početak odabrane staze, pritisnite dugme GO i aplikacija će od tog trenutka brinuti da slučajno ne siđete sa staze.
Dok ste na stazi, imate mogućnost da proverite koliko ste prešli i koliko još imate do kraja, na kojoj ste nadmorskoj visini i šta vas čeka dalje na stazi.
vHike je napravljen da bude fleksibilan alat koji se može koristiti i bez pristupa internetu i mobilnom signalu, a to se često dešava u prirodi. Preporuka je da pre odlaska na planinarenje skinete mapu izabranog regiona ili nacionalnog parka kako biste bili sigurni čak i kada nemate signal.
Za one iskusne planinare koji vole tehnologiju i koriste gpx trekove, dobra vest je da aplikaciju mogu koristiti i sa stazama koje će sami importovati.
Za sada u aplikaciji mogu da se nađu staze u nacionalnim parkovima i planinama u Srbiji i Crnoj Gori, a upravo je broj staza ono na čemu će se intenzivno raditi u budućnosti.
Za naredni period je najavljeno još mnogo novih funkcija. Dalji razvoj naprednog SOS dugmeta, nagrade za osvojene vrhove, izbor različitih mapa su samo neke od njih.
vHike možete pronaći na Google Play-u, a od nas su zaslužili 5 zvezdica.
Autor: Danko Damjanović