Otpustili su kuratore i zamenili ih algoritmima – ali nakon toga je na Facebooku nastala prava poplava obmanjujućeg sadržaja. Da stvar bude gora, što su ljudi više kliktali na takav sadržaj, algoritmi su ih ‘gurali’ među vidljivije i problem je postao ozbiljan.
Facebook je zato počeo intenzivno da radi na rešavanju ovog problema postavljajući pitanja korisnicima mreže.
“Do kog nivoa mislite da sadržaj na linku koristi obmanjujući jezik?“, samo je jedna u nizu novijih Facebook anketa koje se korisnicima nasumično mogu pojaviti u feedu.
Za stranicu TechCrunch Facebook je tek potvrdio kako zaista testiraju ovu funkciju gde uzimaju u obzir ocene korisnika, ali nisu išli u detalje za šta tačno žele da iskoriste podatke.
Potez se može protumačiti pokazivanjem načina na koji Facebook “obučava” algoritme da prepoznaju lažne naslove, ali i primer kako društvena mreža koristi svoje korisnike kao bogat izvor besplatnih podataka do koje može doći u bilo koje vreme.
Podsetimo, nakon što su Facebook optužili da je uticao na rezultat predsedničkih izbora u SAD-u velikim dosegom lažnih vsti, direktor kompanije Mark Zakerberg rekao je kako ta društvena mreža preduzima sve mere kako bi sprečili širenje lažnih vesti.
Lažne vesti bile su čitanije od stvarnih priča na Facebooku tokom predsedničke kampanje i izbora u SAD-u. Zbog toga je društvena mreža bila izložena brojnim kritikama jer su ih optužili da utiču na oblikovanje javnog mnijenja. Većina odraslih Amerikanaca, naime, danas uzima upravo Facebook kao glavni izvor vesti, i istima pristupaju potpuno nekritički.
Izvor: N1