U hotelu Metropol Palace 15. septembra okupiće se medijski i telekomunikacijski lideri iz celog regiona na regionalnoj konferenciji o trendovima u telekomunikciji i medijima “Digital 2015“, koju organizuje Color Press Grupa.
Kompletan program i način prijave pronađite OVDE
Moderator panela “Čiji je naš kontent: Zaštita autorskih prava u digitalnom dobu” je Radmilo Marković, novinar nedeljnika Vreme
Da li je zaštita autorskih prava na internetu nešto o čemu prvenstveno treba sami da se brinemo, ne očekujući da će neko drugi da nas zaštiti na globalnoj mreži?
– Odgovor nije lak. Tek kada budemo razrešili ovu dilemu na globalnom nivou, moći ćemo da raspravljamo na tome da li o zaštiti treba da brinemo sami, ili da je očekujemo od drugih. Zaštita autorskih prava je tema koja pre svega zahteva veliku globalnu raspravu. Sa jedne strane, stoje autori koji moraju da imaju nekakav prihod od svog dela, a sa druge strane, informacije i znanje treba da budu pristupačni apsolutno svima, a ne samo privilegovanima koji mogu to da plate. Lakog odgovora na ovo pitanje nema. Takođe, nije reč samo o autorima – profesionalcima, čija dela iziskuju neku formu zaštite (ili ne – u zavisnosti od toga koje stanovište zauzmete); svakoga dana, stotine miliona korisnika interneta ostavlja terabajte materijala online. Šta sa ovakvom vrstom sadržaja, da li je ona zaštićena?
Naravno, podrazumeva se da svaki korisnik interneta treba da bude što bolje edukovan o svojim online pravima i obavezama. Ovde je obrazovni sistem od ključne važnosti.
Da li vam se čini da su korisnici interneta svesni da ako nešto nema oznaku „copyright“, takođe je zaštićeno i zabranjeno za kopiranje?
– Korisnici interneta, pogotovo u Srbiji, bez obzira na to što intenzivno koriste globalnu mrežu, jako loše poznaju pravila igre. Prosečan korisnik interneta u Srbiji, osim ako nije profesionalac čiji je rad vezan za tu oblast, po svemu sudeći i ne razume pojam autorskih prava, ili negde, “u malom mozgu”, ima neodređenu svest da krši neka pravila, ali, ukoliko ne bude posledica, ubrzo zaboravi na to.
Kako obrazovati građane o zaštiti njihovih prava u digitalnom dobu?
– Pre svega nastava informatike ne sme da kaska nekoliko decenija za tehnološkom realnošću. Teme kao što su korišćenje interneta, zaštita privatnosti, zaštita autorskih prava, bezbednost na intenetu morale bi da budu prioritetne u nastavi informatike. A umesto toga, izučavaju se programski jezici koji se odavno više ne koriste.
Mnogo je teže obrazovati odrasle građane, pa tu do izražaja verovatno moraju doći edukativni spotovi na TV, razumljivi, kratki i efektni – i puno puta ponavljani