Donošenje zakona o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju, doneće velike uštede privredi i državi, zaključeno je na Javnoj raspravi o nacrtu tog zakona održanoj u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Sekretarka Udruženja za informatiku i elektronsko poslovanje PKS-a Jelena Jovanović rekla je da će potpunom primenom tog zakona biti omogućeno da privredni subjekti i građani potpuno elektronskim putem komuniciraju sa državom.
Ona je kazala da će se uštede videti kroz smanjenje redova na šalterima, jer građani više neće morati da s papirnim dokumentima dokazuju rođenje ili venčanje.
– Donošenjem ovog zakona biće omogućeno i da se dokumentacioni materijal koji nastaje pri poslovanju svakog privrednog subjekta dugotrajno čuva, odnosno biće omogućeno njegovo arhiviranje u elektronskom obliku – kazala je Jovanovićeva.
Prema njenim rečima, najbolji primer koji pokazuje koliko je elektronsko arhiviranje značajno za uštede državi je podatak da je centralna pisarnica državnih organa pre četiri godine imala više od 400 kilometara arhivske građe dokumenata.
– Za jedno preduzeće koje ima više od 250 radnika ušteda elektronskog arhiviranja je jedna ogromna hala koja je im je sada potrebna i gde se čuvaju papiri, štedi se i struja, a nema izdataka i za ljude koji treba da čuvaju tu halu 24 sata dnevno – navela je Jovanović.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju, sprovodi se u periodu od 7. do 30. septembra 2016. godine, a kako da učestvujete u javnoj raspravi pročitajte na ovom linku.
Izvor: Beta
Foto: yayimages.com