Proizvođači mobilnih uređaja sve više energije ulažu u senzore za otisak prsta, kojim se obavljaju transakcije, otključava uređaj i kojim se on u globalu štiti od neželjenih ruku. Samo, problematično je što korisnici još uvek nisu prigrlili ovaj vid tehnološkog napretka i klasične su im lozinke primarni način zaštite. Barem tako pokazuje istraživanje provedeno od strane Yoguova za potrebe Američke pošte.
U istraživanju je učestvovalo hiljadu osoba starijih od 18 godina i samim time nije potpuno reprezentativno, ali daje određene smernice za neka dalja i šira istraživanja. Naime, njih 58 posto još uvek radije štiti svoje podatke klasičnim lozinkama, bez obzira što imaju mogućnost štititi ih otiskom prsta. A samo njih deset posto koristi se otiskom prsta, dok ostatak bira druge metode, kao iscrtavanje linija kao način zaštite.
Samo, problematično je i što njih 17 posto još uvek koristi kao lozinku “1234” i kad to postavljaju kao nešto sigurnije od otiska prsta, koji niko drugi na svetu ne deli s njima, onda su stvari veoma ozbiljne. Dakle, proizvođači se moraju u marketinškom smislu potruditi da pridobiju poverenje korisnika, dati im do znanja da njihove otiske prstiju ne vidi niko, da se oni ne dele ili zloupotrebljavaju. U to veruje 42 posto ispitanih.
I nije to jedino u što se ne veruje. Njih deset posto veruje da senzori na uređajima nisu dovoljno napredni pa će ostaviti korisnika na cedilu i svejedno će morati koristiti lozinku da bi pristupili uređaju. To nije daleko od istine, tek su Apple i donekle Samsung dosegli granicu koja zadovoljava potrebe korisnika. To se mora promeniti da bi se promenio stav svih nevernika.
Nije na odmet za kraj spomenuti i da samo dva posto ispitanih ima volje da isproba zaštitu u vidu prepoznavanja lica ili oka. Premalo s obzirom dokle ide tehnološki napredak…
Izvor: ictbusiness.info
Foto: yayimages.com