Pitali ste se kako to Nemci rade malo, a ipak su efikasni? Statistike kažu da recimo, Grci rade mnogo više od Nemaca (tako da stalna neslana šala o „lenjim Grcima“ nikako nije suvisla), ali i u odnosu na Francuze i Britance, a naročito Amerikance, Nemci pokazuju veću efikasnost. OK, možemo pričati priče o „nemačkoj preciznosti“ i „pruskoj disciplini“, ali to nije poenta. Ima i opipljivih rezultata, odnosno metoda koje treba iskopirati. Znači, da bi se imala 35-časovna radna nedelja, kao i 24 radna dana plaćenog godišnjeg odmora i zaštita na radu, za šta se svi žalažemo, razmislimo šta možemo dati zauzvrat.
Pre svega, Nemci se klone razvodnjenosti. U nemačkoj poslovnoj kulturi, koja, kao što vidimo, daje 7 radnih sati dnevno (prilično kratko), radno vreme je radno vreme. Kad je zaposlenik na poslu, on ne radi ništa drugo osim svog posla. Nema ogovaranja na poslu, trolovanja po Redditu satima, ili gledanja u lažne dokumente dok vaš šef šeta kancelarijom. Nema ni Facebooka. U SAD se na takvo ponašanje gleda sa neodobravanjem, ali u Nemačkoj postoji nulta tolerancija na takvo ponašanje.
U BBC-jevom dokumentarcu „Napravi me Nemcem“ mlada Nemica objašnjava kulturni šok kada je došla na praksu u UK. „Bila sam u Engleskoj na razmeni… U kancelariji su svi pričali o privatnim stvarima. „Šta ćemo večeras?“. Sve vreme su svi beskonačno pili kafe.“ Nemica je bila šokirana opuštenim ponašanjem britanskih zaposlenih. U Nemačkoj, recimo, nema Facebooka na poslu, a ni privatnih mejlova.
Nemačka poslovna kultura ima svoje specifičnosti. Ona ima intenzivni fokus na direktnu komunikaciju. Dok se Amerikanci okreću ljubaznosti i sitnim pričama („small talk“) i žele da zadrže atmosferu veselosti i ornosti, kod Nemaca nema okolišanja ni lepe atmosfere, Nemci direktno razgovaraju sa šefom o semu što ih muči, i pričaju loše stvari o firmi direktno nadređenima u lice. Nema „ledolomaca“, koristi se naredbodavni jezik bez umekšavanja i finih fraza. Amerikanac kaže: „Bilo bi sjajno kada bi mogao da mi predaš ovaj dokument do 3h.“ dok Nemac kaže: „Treba mi ovo do 3h.“
Nemci preferiraju što direktniju i kraću komunikaciju o gorućim problemima
OK, ovo uopšte ne zvuči lepo. Ali, mora se ovo na neki način i isplatiti. Kako? Nemci imaju život i van posla. Rade puno ali se puno i odmaraju. Ali to im se ne ukrša. Odvojeno je do krajnjih granica. Dok su na poslu koncentrisani na efikasnost i produktivnost, kada su van posla onda su van posla. Nema poziva van radnog vremena, a pre par dana je ukinuta mogućnost isporuke poslovnih mejlova na lični mejl van radnog vremena, a najkasnije posle 18h. Nemci nimalo ne vole mešanje posla i privatnosti.
Zato u Nemačkoj odlično rade Verein (udruženja ili klubovi). Sportvereine (sportski klubovi za rekreaciju), Gesangvereine (pevačka društva), Musikvereine (muzička društva), Wandervereine (izletnički klubovi), Tierzuchtvereine (društva za gajenje životinja, najviše golubovi) i kolekcionarska društva. Čak i najmanje selo u Nemačkoj ima nekoliko aktivnih Vereinen. Nemci nisu često pored TV-a već idu u klubove da se na neki način razvijaju u društvu.
Ne mora klub, može i pivnica. Ali kad je kraj radnog vremena onda je kraj radnog vremena
Nemačka ima i jedan od najvećih broja dana koji su plaćeni kao godišnji odmor. Minimalno je 20 radnih dana, a uglavnom ih bude od 25 do 30 u proseku. Često se uzimaju iscepkani godišnji odmori da se povežu sa vikendima i da se ode na neki izlet od 4 ili 5 dana. Vrlo je važno i da poslodavci ne smeju da utiču na roditeljske obaveze. Elternzeit (roditeljski dopust) postoji i za muškarce i za žene. Nemci ne mogu da rade bez ugovora ni dana.
Nemačka radna kultura je, dakle, vrlo drugačija od prosečne američke radne kulture koju u Srbiji i Istočnoj Evropi tako rado kopiramo. Fokus na radu dok traje rad i na pravima koje ste zaslužili, jeste krucijalan. Telefon služi u privatne svrhe posle 18h. Na taj način se omogućava uklanjanje stresa i veća efikasnost sutra. Nemci insistiraju na ukazivanju na problem jer misle da američka ljubaznost samo pokriva i zataškava “rupe”. I ne kažu mnogi tekstovi u SAD u skorije vreme: “Dajte malo nemačkog duha u poslovanje!”. Manje je više. Bolje 6h stvarnog rada nego 10 sati polurada.