Meksikanci slove kao preki ljudi, Meksiko kao opasna zemlja, možda i jedna od najopasnijih od onih zemalja koje nisu u ratu, a tako nešto kao nasilje od njih i moglo očekivati kada je Uber najavio da će preuzeti deo lukrativnog kolača personalnog prevoza.
Vozači Ubera su izloženi napadima taksista širom sveta. Od Pariza, preko Brisela, pa sve do Sijudad de Meksika. Nigde na svetu neredi nisu bili toliko žestoki kao u Gvadalahari, gde su maskirani napadači pucali na Uber vozila, otimali vozače i automobile.
Hoze Eservi, portparol Ubera u Meksiku, potvrdio je za VICE News da je pet partnera ove kompanije napadnuto u odvojenim incidentima nedaleko od lokalnog aerodroma. Nepoznati napadači su nosili maske na licu i nosili vatreno oružje, a od vozača Ubera su tražili da im pokažu lokacije na kojima se nalaze ostala vozila u mreži.
Taksisti su oteli četvoricu “kolega” iz Ubera i oko sat vremena ih vozili u njihovim automobilima po gradu da bi ih nakon maltretiranja ostavili na drumu u predrgrađu Gvadalahare. Trojica vozača koji su želeli da ostanu anonimni rekli su medijima da su podneli krivične prijave zbog maltretiranja. Oni su pretrpeli samo lakše povrede prilikom napada, saopštio je Uber i osudio “kukavički napad na ljude koji samo žele da pošteno zarade za život.”
Brojni taksisti u svetu su besni jer im Uber vozači oduzimaju posao na ulici, a ne plaćaju poreze kao članovi taksi udruženja. “Za sada niko nije ubijen, ali ako vlast nešto ne učini, i to može da se desi”, rekao je Fransisko Robles, taksista iz Gvadalahare.
On kaže da je ovaj napad loš i za reputaciju taksista u njegovom gradu, navodeći da se ipak radi o maloj grupi agresivnih ljudi. Robles ističe da je ključno da vlast reaguje tako što će uspostaviti jasnu regulativu kada je Uber u pitanju. Njegov kolega Pedro ima manje razumevanja za Uber. On se slaže da je ovaj napad loša stvar, ali da su taksisti prosto očajni u Gvadalahari.
“Uber nas egzistencijalno ugrožava, uzimaju nam hleb iz usta. Ovde ima taksista koji rade 50 godina svoj posao, i oni ne mogu sada da promene zanimanje”, kaže Pedro. Intezitet napada i broj poziva na linč stalno raste u Meksiku, što potvrđuje i Jazmin Rivera, žena koja je sa momkom napadnuta na autobuskoj stanici. Taksisti su ih gađali kamenjem i pretili im da će ih zapaliti, misleći da je njen momak vozač Ubera. Njen Fejsbuk post o tom događaju šerovan je 14.000 puta, što ukazuje na veliko interesovanje javnosti za ovaj problem.
Početkom avgusta, Uber je izrazio zabrinutost zbog najave da bi lokalne vlasti mogle da zabrane rad ove kompanije u Gvadalahari, drugom po veličini gradu u Meksiku. “Nijedan grad na svetu koji je regulisao rad Ubera, čak ni megapolisi poput Njujorka i Meksiko Sitija, nisu donosili takve odluke. Očekujemo zato da će biti doneta inteligentna odluka i u Gvadalahari”, saopšteno je iz Ubera, uz tvrdnju da u gradu ima više od 200.000 korisnika.
Korisnici Ubera u Gvadalahari su pokrenuli i onlajn peticiju za opstanak ovog servisa u njihovom gradu koju je potpisalo 72.000 ljudi.
Izvor: Vice News