Iako ga se taksisti zgražavaju i čine sve ne bi li sprečili njegov dolazak, Uber, aplikacija za jeftiniji prevoz će najverovatnije profunkcionisati i na ovim prostorima.
Naime, Uber Technologies Inc. je američka kompanija smeštena u San Francisku. Svoj rad zasniva na Uber mobilnoj aplikaciji, koja omogućava korisnicima da pomoću smartfona zatraže prevoz od Uberovih vozača.
Vozači sa Uberom imaju ugovor, a inače su slobodnjaci, dakle nisu zaposleni u Uberu i voze sopstvene automobile. Dakle, vrlo je jednostavno raditi za Uber, s tim što se postupak samo malo razlikuje po zemljama.
Da biste postali Uberov vozač, prvo morate da dođete na razgovor, donesete papire da niste krivično kažnjavani i morate imati noviji automobil sa četvoro vrata. Potpišete ugovore, dobijate svoju aplikaciju i broj. Uključite mobilni i čekate dok se ne pojavi korisnik. Krenete prema njemu, odradite vožnju i to je to. Novac je uskoro na vašem računu.
Vrhunska stvar oko Ubera je što je to u suštini izvrstan dodatni posao, jer mnogi Uber vozači ne rade više od desetak sati nedeljno. Dakle, posao uz redovni posao koji vam osigurava honorar. Studenti znaju da rade i dosta više, ali naravno, ako želite i hoćete, niko vas ne sprečava da budete aktivni i više.
Možete raditi bilo kada i sami određujete vreme rada, slobodne dane, sve je zapravo na Uber vozaču, naravno, kao i održavanje vozila, amortizacija i ostalo. Uber ima svoj procenat, ostalo je vaš prihod.
Iz ugla putnika to izgleda ovako: Zatražite prevoz, Uberov vozač dođe, odvede vas na traženu lokaciju, često po upola nižoj ceni od klasičnog taksija, iznos za vožnju vam se automatski skine s kartice, a vozač dobije svoj deo.
Jednostavno i efikasno. Vozite svoj automobil, klasičnog dispečerskog centra nema, popratni troškovi si minimalni, pa nije ni čudo da se ovaj startap za šest godina raširio po svetu i sada je aktivan u 58 zemalja i preko 300 svetskih gradova.
Dodatna prednost Ubera je i to što putnici direktno ocenjuju svoje vozače koji se, samim tim, moraju potruditi da budu što profesionalniji kako bi zadržali ovaj dodatni posao.
Naime, nakon vožnje mogu se oceniti vozač i vozilo, pa ako je vozač neljubazan ili ako je vozilo neuredno, sledi mu niža ocena. Vozač koji bude imao loš prosek biće pozvan na razgovor, a ako se ne popravi, ostaje i bez ugovora.
Izvor: B92, Index