Uvođenje e-Uprave u Srbiji bi smanjilo korupciju i povećalo transparentnost rada državnih organa, izjavila je danas na Kopaoniku stručnjak estonske Akademije za e-Upravu EGA iz Talina Anela Kirats (Annela Kiirats). “E-Uprava smanjuje korupciju i sve transakcije sa državom su mnogo efikasnije, a građani mogu da nadziru rad državnih institucija”, rekala je Kirats na prvoj regionalnoj konferenciji o Internet ekonomiji Nova energija.
Ona je istakla da e-Uprava ne samo da olakšava funkcionisanje državne administracije već i građanima sve postaje vidljivo. “Glavno u procesu uvođenja e-Uprave je da države da podršku i uključi privatne kompanije koje žele da razvijaju e-Servise”, istakla je ona. Kirats je objasnila da su za e-Upravu, koja je u Estoniji za kratko vreme postigla pravo čudo, potrebna tri elementa: e-Uprava, e-Servisi i e-Participacija građana koji treba da budu uključeni u proces odlučivanja, tako da mogu da izraze svoje mišljenje o funkcionisanju raznih servisa i službi.
“Uspeli smo da postanemo jedna od vodećih evropskih zemalja u e-Upravi, jer smo imali političku podršku i nismo imali mnogo novca da isprobavamo puno različitih stvari, već smo se oslanjali na jednostavna rešenja, što je i ključ uspeha”, istakla je ona. Kirats je rekla da Srbija treba da ima jasnu viziju šta i kako treba da dostigne u e-Upravi i podsetila da je Estonija ranije poklonila Srbiji X road server za e-Upravu. Prema njenim rečima, Estonija je primenila model javno-privatnog partnerstva, što je dalo dobre rezultate i podsetila da je Estonija prva zemlja u svetu koja je omogućila glasanje putem Interneta još 2005. godine, dok je 10 godina kasnije u Srbiji tek omogućeno plaćanje putem “PayPal” servisa.
Kirats je istakla da se e-Uprava razvija široma sveta i predstavila kako su u Estoniji uvedene elektronske lične karte, elektronski potpisi, kako građani te zemlje komuniciraju sa državnim organima, kako se kontroliše saobraćaj putem e-Uprave i drugo. Cilj uvođenja e-Uprave je da se građanima olakša obavljanje pojedinih aktivnosti otklanjanjem administrativnih prepreka. Svakodnevno susretanje sa gužvama na šalterima, obimnom papirologijom, ograničenim radnim vremenom može se reštiti tako što će se omogućiti obavljanje pojedinih usluga elektronskim putem. Teži se ka formiranju jedinstvenog “interaktivnog šaltera”, gde će građanima biti omogućen pristup svim uslugama na jednoj veb lokaciji. Kirats upravlja svim treninzima e-uprave u EGA (E-Governance Academy Foundation), postavljanjem programa i definisanjem potreba konkretne zemlje. Ona je učesnicima konferencije Nova energija preneti svoje ogromno iskustvo u radu sa različitim donatorskim organizacijama (UNDP, USAID, estonsko Ministarstvo inostranih poslova, mnoge svetske vlade..) i u različitim pristupima razvoju e-Uprave zemalja sa multikulturalnom tradicijom. Kirats je bila glavni organizator međunarodne konferencije “ICEGOV 2011″ i mnogih drugih konferencija na nacionalnom nivou u Estoniji (e-glasanje, E-demokratija itd). Pokrenula je, takođe, različite razvojne projekte, ENPI projekat i učestvuje kao ekspert za e-upravu u različitim međunarodnim projektima.
“E-governance je javno-privatno partnerstvo, jer u javnim ustanovama ne postoje potrebni IT sektori…. Za sve je potrebno vreme. 90-ih kada smo počeli sa promenama i digitalizovali javne ustanove, za obične građane nije bilo nikakvih promena. Od 2002. Estonija ulaže u obuku građana. Danas i moja baka glasa preko interneta”. – dodala je ona.
Pogledajte šta je Anela još rekla na konferenciji:
https://www.youtube.com/watch?v=mtVETSDzRGc
Izvore dela teksta: Tanjug