Sigurno niste pročitali pravilnik Facebook-a koji ima čak 46 strana pre nego što ste napravili profil na ovoj društvenoj mreži. E pa, tu ste se prevarili, pa tako sada verovatno ne znate za mnoge prilično bizarne stvari s kojima ste se složili čim ste se priključili ovoj platformi. U nastavku pročitajte neke od zastrašujućih stvari koje se mogu pročitati u ovom pravilniku…
1. Facebook može da koristi vašu sliku u bilo koje svrhe
Svaka fotografija ili video snimak koji ste uploadovali na ovu društvenu mrežu postaje njeno vlasništvo, i ona sa tim sadržajem može da radi šta god poželi. Ok, verovatnoća da se vaša slika sa neke lude žurke nađe na nekom bilbodu je zaista minimalna, ali to ipak ne umanjuje činjenicu da svaki vaš sadržaj nije zapravo samo vaš.
2. Facebook čuva čak i fotografije koje obrišete
Sigurno ste se nekada našli u situaciji da je neki vaš prijatelj postavio na Facebook vašu fotografiju u ne baš laskavom izdanju zbog koje vam je bilo veoma neprijatno. Tada odmah poželite da tu fotografiju obrišete, ali morate imati u vidu da čak i kada je fotografija obrisana, Facebook čuva njenu kopiju, za svaki slučaj.
Naravno, ta fotografija više nije dostupna drugim korisnicima da je vide, ali je ona i dalje tamo negde, i čeka da negde “ispliva”… Iz Facebook-a objašnjavaju da se o svakom korisniku čuvaju apsolutno svi podaci sve dok postoji nalog korisnika na ovoj društvenoj mreži.
3. Facebook može da koristi vaše lice u reklamne svrhe
Znate da kada lajkijete određenu stranicu na Facebook-u svi vaši prijatelji na home stranici mogu to da vide? Pa, isto tako i Facebook čuva taj podatak, a na ovaj način takoreći dajete dozvolu da se vaše lice koristi u reklamne svrhe te kompanije.
Kako Facebook navodi, vi ovoj društvenoj mreži dajete dozvolu da koristi vaše ime, sliku profila, sadržaj i informacije u marketinške svrhe na osnovu toga koje ste stranice lajkovali ili šerovali i to bez bilo kakve nadoknade.
4. Facebook prikuplja vaše kontakt podatke
U svrhu zaštite od hakerskih napada, ova društvena mreža prikuplja vaše razne kontakt podatke. Do sada su vaši lični podaci bili bezbedni, ali ako hakeri ikada uspeju da uđu potpuno u sistem Facebook-a svi smo u velikoj nevolji jer se zapravo čuva mnogo više vaših podataka nego što ste toga možda uopšte svesni.
Osim vašeg imena i e-mail adrese, Facebook čuva i vaš broj telefona, adresu i razne detalje o lokaciji na kojoj živite i boravite, čak i ako vi niste ove podatke uneli u sistem dobrovoljno.
5. Facebook prati svaki vaš pokret
Svi znamo da je Facebook pomalo radoznao i da može lako da prati kako koristite svoj profil i na taj način prikuplja dodatne podatke o vama. Facebook zna i pamti svaku stranicu koju ste posetili, sliku koju ste pogledali, video snimak koji ste pustili…
Pored toga, Facebook vas prati i u realnom stvarnom životu, naročito ako koristte njihovu aplikaciju, pomoću koje može da odredi i vašu tačnu lokaciju u bilo kom trenutku. To postiže uz pomoć GPS-a, Blootooth-a ili Wi-Fi signala koji koristite dok ste na ovoj društvenoj mreži.
6. Facebook zna da li posećujete “sajtove za odrasle”
Svog partnera možete da lažete da ne posećujete “bezobrazne” sajtove, možete i da obrišete kompletnu istoriju pregleda na uređaju koji koristite, ali Facebook čak i tada zna i pamti ako ste posećivali ovakve stranice na internetu. Zapravo, Facebook zna sve sajtove koje posećujete preko njihove stranice, ili internet stranice na koje s€logujete preko naloga sa ove društvene mreže.
Na ovaj način Facebook prikuplja dodatne podatke o vama, odnosno informacije o sajtovima i aplikacijama koje posećujete, vaše korišćenje njihovih usluga na tim sajtovima i aplikacijama, kao i informacije programera ili izdavača određenje aplikacije ili web stranice.
7. Facebook može da ukloni sa vaše stranice šta god poželi
OK, vama je možda određena slika urnebesno smešna i zabavna, ali ako se Facebook ne slaže sa tim, ona neće dugo trajati. Facebook, naime, ima pravo da ukloni bilo šta sa vaše stranice i to bez bilo kakvog obaveštenja. Da, dobićete obaveštenje da je određeni sadržaj uklonjen, i dobićete pravo da podnesete žalbu, ali Facebook neće pre svega tražiti dozvolu od vas da ukloni određeni sadržaj.
“Možemo da uklonimo bilo koji sadržaj ili informacije ako smatramo da krši našu politiku i pravilnik”, kažu iz Facebook-a.
Na ovaj način Facebook uklanja pornografski i drugi neprimereni sadržaj, poruke mržnje i netrpeljivosti i slično…
8. Facebook sadrži skicu vašeg lica
I to ne samo vašeg, nego skicu lica svih korisnika ove društvene mreže. Znate za jezivu opciju kada vam prilikom uploadovanja nove fotografije Facebook sam nudi da tagujete ljude koji se nalaze na slici s vama, i to sa ponuđenim imenima osoba, bez greške? Pa, postoji razlog kako je Facebook toliko precizan i zašto baš nikada ne greši, Facebook, naime, mapira crte lica svih korisnika i tačno zna kako svaki pojedinačni korisnik ove društvene mreže izgleda.
Iako u podešavanjima možete isključiti opciju tagovanja na fotografijama, Facebook i tada ipak zna kako izgledate na osnovu raznih drugih podataka vaših prijatelja, i na osnovu svih fotografija na kojima ste označeni, čak i ako vam nije uključena ta opcija. Prilično jezivo, zar ne?
9. Facebook će vam lako okrenuti leđa kada vam je potreban
Da, sloboda govora i izražavanja je super, ali sve dok se ne pređe granica i ne počne sa vređanjem ili prozivanjem neke osobe. U tom trenutku Facebook neće biti baš na vašoj strani. Naime, ako neko podnese tužbu Facebook-u zbog vašeg ponašanja i vaših postova na ovoj društvenoj mreži, vi ćete sami nadoknaditi štetu i moguće troškove. Sloboda govora sada dobija neki drugačiji oblik i smisao, zar ne?
Foto: Pixabay