Moderna tehnologija omogućava nam da uvek budemo dostupni i radimo iz bilo kojeg kutka sveta.
Iako bi leto trebalo da bude vreme kad se odmaramo (barem kratko) i ne mislimo na posao, neki od nas jednostavno nemaju taj luksuz da u potpunosti zaborave na posao.
Moderna nam je tehnologija omogućila da kancelariju nosimo sa sobom – mobilni telefoni nam omogućavaju da uvek i sa svima budemo u kontaktu, a prenosivi računari da možemo da odradimo posao i u avionu.
Međutim, to je sve divno i krasno dok se ne nađete u situaciji da vam je baterija na prenosivom računaru “iscurila”, a utičnice nigde na vidiku. Ili da očekujete važan poziv, a signala na mobilnoj mreži ni za leka.
Srećom, ako se dobro pripremite i uložite nešto vremena, možete stvoriti ultimativnu kancelariju u pokretu koja neće zakazati.
Instalirajte aplikacije za sinkronizaciju podataka
Velika je verovatnoća da u svom poslu ne koristite samo jedan uređaj. Zato bi bilo izvrsno da ih sinhronizujete, kako ne biste, dok žurite kroz aerodrom u Parizu, morali da izvlačite prenosivi računar iz torbe kako biste pogledali e-mail poruku koja vam može biti dostupna na mobilnom telefonu.
Na tržištu postoje brojne aplikacije za različite operativne sisteme koje omogućavaju sinhronizaciju vaših podataka, a koju ćete odabrati pre svega zavisi od količine i vrste podataka koje su potrebne da vam budu dostupne. Najčešći odabir su servisi za skladištenje podataka u oblaku poput Google Drivea, iClouda ili Dropboxa koji vam omogućavaju da pristupite svojim podacima i kad nemate lični računar u blizini.
“Ponesite struju” sa sobom
Na žalost, sva tehnologija koju koristimo troši električnu energiju. Što znači da kad te energije ponestane, naši uređaji polako ali sigurno prestaju s radom. Kako vam se ne bi dogodilo da u ključnom trenutku u panici tražite gde biste mogli da napunite svoj pametni telefon, uložite u rezervnu bateriju.
U zavisnosti od toga koliko uređaja želite da punite, odnosno o kakvim se uređajima radi, odaberite bateriju koja će biti dovoljno “jaka”. Na vama je hoće li to biti mala prenosna baterija ili veliki solarni punjač.
Osigurajte pristup “mreži svih mreža”
Iako mnogo javnih lokacija nudi besplatan pristup internetu, ne bi trebalo da se u potpunosti oslanjate na to da ćete uvek imati pristup. Nikad ne znate kad će takva mreža zakazati ili biti toliko spora da je bilo kakav ozbiljniji rad na njoj, nemoguć.
Jedno od rešenja jeste mobilni internet odnosno lični hotspot pristup. Za njega vam je potreban pametni telefon i aktiviran prenos podataka na njemu. U podešavanjima skoro svih pametnih telefona, pronaći ćete opciju Wi-Fi Hotspot. Uključite je, postavite lozinku kako se i drugi putnici ne bi koristili vašom internet vezom i priključite drugi uređaj na hotspot. Naravno, vodite računa da će takav način rada dodatno opteretiti bateriju mobilnog telefona pa budite spremni da ga uključite u struju ili imate u pripremi dodatnu bateriju.
S druge strane mobilni internet možete osigurati prenosnim routerima koji su veličine manjeg računarskog miša ili USB stickovima koji su još manji. Za njihovo korišćenje moraćete da aktivirate uslugu prenosa podataka kod nekog od pružaoca ovih usluga i vodite računa da je područje kojim putujete pokriveno mobilnim signalom.
Investirajte u dobre slušalice
Ako imate sreće i jedna ste od onih osoba koje mogu da rade i koncentrišu se, bez obzira na buku, zavidimo vam. Većini ipak treba određena doza tišine, muzike ili jednostavno tihoh šuma kako bi se uspešno koncentrisali na posao.
Kako biste to imali i kad ste u pokretu, investirajte u dobre i kvalitetne slušalice koje blokiraju spoljašnje zvuke. Ne samo da će vam biti lakše da se koncentrišete i radite, već ćete moći da ih iskoristite i kako biste bolje čuli sagovornika tokom video konferencija ili poziva.
Pronađite odgovarajući alat za upravljanje vremenom
Ponekad nam je potreban dodatan poticaj kako bismo se dovoljno koncentrisali i obavili posao. Imate li decu, koja su s vama na putovanju, jasno je da ćete trošiti mnogo više energije kako biste ignorisali njihovu viku i trčanje, nego što biste potrošili na sam posao.
Tu uskaču aplikacije za upravljanje vremenom, a koju ćete odabrati ponovo zavisi samo od vas i vaših potreba. Neke su aplikacije malo naprednije liste zadataka koje vas virtuelno nagrađuju kad god obavite neki zadatak. Druge će pak blokirati pristup “zabavnim stranicama” poput Facebooka ili YouTubea, dok ne obavite posao. Treće će vam vreme za obavljanje nekog zadatka podeliti u manje periode pa će vam se činiti da i najteži zadatak možete obaviti u kratkom vremenu, a i pomoći će vam da se koncentrišete.
Odvojite dovoljno vremena i za odmor
Na kraju, vodite računa da se tokom putovanja ili odmora zaista i odmorite. Odredite deo dana kad ćete biti nedostupni i posvetite se nekim drugim, ne poslovnim stvarima.
Prošetajte po gradu, popijte šoljicu kafe na terasi, okupajte se u moru ili bazenu ili jednostavno pročitajte priču svojoj deci.
Otkrićete kako će vam biti lakše da se koncentrišete na posao, ako se “nagradite” stvarima u kojima istinski uživate.
Izvor: zimo.dnevnik.hr
Foto: Pexels, Pixabay