Proizvođači pametnih telefona ne olakšavaju nam posao kad svakih nekoliko meseci na tržište izbace neki novi, još bolji uređaj.
Međutim, svakome od nas se dogodilo barem jednom, da smo pronašli uređaj koji nam odgovara kao da je stvoren baš samo za nas. Šta onda uraditi kad takav uređaj još uvek ispunjava naše želje, ali više nije u najboljem stanju? Ne morate odmah trčati u prodavnicu i kupovati najnoviji model. Možete i napraviti “generalku” na svom uređaju i dobiti osećaj kao da je nov.
Nova baterija
Činjenica je da kapacitet i izdržljivost baterije pametnog telefona pada s korištenjem. Nakon godinu dana stalnog korištenja teško da ćete izdržati ceo dan bez dodatnog punjenja. Stoga nije neobično da stariji pametni telefon umesto mobilnog postane fiksni uređaj.
Ipak, za to postoji jednostavno rešenje – nova baterija. Neki pametni telefoni mogu se otvoriti bez problema pa je zamena baterije gotova za minut. Drugi su tako konstruisani da će vam biti potrebna pomoć u servisu.
Da, to znači i nešto veći iznos, ali barem ćete znati da je posao odrađen bez problema i kako treba.
Cene variraju, zavisno od modela i starosti pametnog telefona, ali će vam to svakako biti jeftinije nego kupovina novog pametnog telefona.
Novi izgled
Najjednostavniji i najjeftiniji način kako da dobijete utisak da imate novi pametni telefon jeste da kupite novu zaštitnu masku ili futrolu.
Na vama je da odaberete masku koja vam najbolje odgovara, a koja će istovremeno zaštiti pametni telefon od (novih) ogrebotina i dati mu novi izgled.
Jeftine maske mogu se kupiti već za nekoliko dolara na internetu. Možete ih prilagoditi svom ukusu – ukrasiti slikom porodice ili ljubimca, inspirativnom porukom ili omiljenim likom iz nekog animiranog filma.
Počastite se i kupite sebi nekoliko različitih maski, za različite prilike. Čisto da na ozbiljnom poslovnom sastanku ne izvadite pametni telefon ukrašen Bartom Simpsonom.
Novi “launcher”
“Launcher” je aplikacija koja je odgovorna za onaj prvi izgled pametnog telefona kad ga uključite. Proizvođači pametnih telefona kreiraju ih tako da najbolje odgovaraju većini korisnika. Ali, šta kad vi niste u većini?
Zavisno od toga koji pametni telefon i operativni sistem koristite, obratite se svojoj prodavnici aplikacija kako biste pronašli “launcher” koji će najbolje promeniti korisnički interfejs (i ikone) vašeg telefona.
I dok korisnici Androida mogu bez većih problema da instaliraju “launcher” i u potpunosti promene izgled (a često i funkcionalnost) korisnički interfejs, korisnici iOS-a moraju da donesu odluku. Zadržati fabrička podešavanja i promeniti sitne stvari poput pozadine, rasporeda ikona i melodije zvona ili rizikovati s “jailbreakom” i instalirati “launcher” po svom izboru.
Očistite uređaj od nepotrebnih aplikacija
Svi mi na naše pametne telefone instaliramo različite aplikacije. Neke konstantno koristimo, dok druge isprobamo jednom i zaboravimo na njih. Želite li da imate utisak da imate novi pametni uređaj, napravite svojevrsno “prolećno čišćenje”.
Prođite kroz sve aplikacije koje imate instalirane na svom uređaju. Da, baš sve. Razmislite šta najviše koristite, a šta niste nikad ni pokrenuli. Ako je moguće, uklonite aplikacije koje vam ne trebaju.
Neke aplikacije dolaze s operativnim sistemom uređaja i nećete moći da ih uklonite. Onda ih barem složite u mape kako biste “počistili” radnu površinu.
Isprobajte nešto novo
Često kad kupimo novi uređaj nemamo previše vremena da istražimo šta sve on nudi. Obično ga samo izvadimo iz kutije, uključimo i krenemo da ga koristimo.
Odvojite malo vremena i istražite šta sve vaš uređaj nudi. Na primer, većina uređaja može da prati broj koraka ili udaljenost koju pređete tokom dana.
Potrebno je samo da instalirate odgovarajuću aplikaciju i dobićete savršenog partnera za vežbanje.
Volite li da čitate, pretvorite svoj pametni telefon u džepnu knjigu. Preuzmite aplikaciju za čitanje e-knjiga, učitajte neku zanimljivu knjigu i kad se sledeći put nađete u situaciji da morate da “ubijete” malo vremena (dok čekate autobus ili u doktorskoj čekaonici), otvorite knjigu i čitajte.
Dodajte još prostora za skladištenje podataka
Osim ako niste jedan od onih pedantnih korisnika koji redovno arhivira snimljene fotografije i čisti prostor za skladištenje podataka od suvišnih dokumenata, verojatno će vam se dogoditi da ćete popuniti dostupnu memoriju.
Istražite u podacima o svom uređaju podržava li nadogradnju memorijskom karticom i do koje veličine. Najčešće se radi o microSD ili SD karticama koje se mogu kupiti za ne tako velike novčane iznose.
Ako pak imate neki od uređaja koji ne podržava proširenje prostora za skladištenje podataka, razmislite o korišćenju nekog od besplatnih servisa za skladištenje podataka u oblaku i pošaljite svoje dokumente, fotografije i video snimke njima. Ili jednostavno spojite pametni telefon na računar i prebacite dokumente tamo.
Izvor: Cnet
Foto: Pixabay