Nove tehnologije donose i nova iskustva. Evo što možemo očekivati u (ne tako dalekoj) budućnosti.
Tehnologija je osvojila svaki deo naših života. U nekim segmentima je očita i vidljiva (recimo, kad koristimo račure i pametne telefone kod kuće ili na poslu), dok je u drugim skoro pa neprimetna (na primer, dok nas kamere prate u trgovačkom centru i snimaju u kojim prodavnicama provodimo najviše vremena).
Ono što moramo priznati, hteli mi to ili ne, jeste činjenica da je tehnologija već sad promenila način na koji kupujemo. Dovoljno je reći da se iz godine u godinu povećava broj kupovina na internetu, otvaraju se nove e-trgovine, a nije neobično ni da neku stvar možete kupiti i putem društvenih mreža.
Randi Zuckerberg, sestra osnivača Facebooka Marka Zuckerberga, uspješna je poslovna žena u SAD-u koja s posebnom pažnjom prati kako tehnologija utiče na naše živote. Tako je izdvojila nekoliko tehnologija koje već sada utiču na naše ponašanje prilikom kupovine (i u stvarnom životu i na internetu).
Hiperindividualizacija
Više nije izuzetak da vam trgovac nudi posebnu ponudu ako mu ostavite svoje lične podatke i omogućite da prati vaše kupovne navike. Različite kartice i programi vernosti, newsletteri, ankete, pa čak i praćenje u samoj trgovini omogućavaju trgovcima da stvore detaljne profile svojih kupaca. Iako će personalizovano iskustvo kupovine tek biti omogućeno u budućnosti (i to ne tako dalekoj), gomile podataka koje trgovci već sad imaju o svojim kupcima daju im prilično dobru sliku o tome kad ćete ušetati u njihovu trgovinu (ili kliknuti na njihovu internet prodavnicu) i šta ćete kupiti. U celoj toj personalizaciji kupovine kupci nekako zaboravljaju na najvažniju stvar – privatnost. Pitanje o kojem se sve više razgovara, pogotovo u svetlu nadolazećeg GDPR-a.
Virtuelna (i proširena) stvarnost
Iako je virtuelna stvarnost još uvek rezervisana za svet video igara i testiranje, ne bi trebalo da nas iznenadi ako uskoro ušeta i u svet internet trgovine. Setovi za virtuelnu (ali i proširenu) stvarnost koji će nam omogućiti da vidimo kako nam neko odelo stoji, odgovara li nam crvena ili plava sofa ili kakav je osećaj sesti u najnoviji automobil, nisu tako daleko. Više nije čak ni pitanje cene seta, već ponude i potražnje virtuelnih trgovina.
Proizvodi koje su osmislili kupci
Crowdsourcing, odnosno prikupljanje sredstava od većeg broja ljudi, svoj je put pronašao i u dizajnu, tačnije osmišljavanju proizvoda. Tako su kupci aktivno uključeni u ceo proizvodni proces – od osmišljavanja proizvoda, njegovog imena, izgleda, (ukusa ili mirisa) pa do same kupovine. Jedan je od primera i Ledo, koji na društvenim mrežama i svojim internet stranicama ljubiteljima sladoleda nudi mogućnost da sami osmisle nove okuse, izglede i imena sladoleda.
Veštačka inteligencija je svuda oko nas
Roboti i veštačka inteligencija gotovo će u potpunosti zameniti trgovce u prodavnicama. Ali samo skoro, jer će uvek postojati potreba za dozom ljudskosti. Naime, robot vam može doneti odeću u svlačionicu ili vino koje ste tražili, ali teško može reći kako vam stoji neka haljina ili je li to savršeno vino uz određeno jelo. Koliko god veštačka inteligencija bila pametna, neke stvari samo čovek zna i razume.
Društvene mreže više nikad neće biti iste
Već sad su za velik broj ljudi društvene mreže centralna tačka internet svetu. Tu saznaju sve informacije koje su im bitne, mogu kupiti ono što žele, poslati novac na drugi kraj sveta ili jednostavno komunicirati s prijateljima. Kako se tehnologija razvija, tako će i društvene mreže postati jedina mreža koja nam je potrebna. Pružaće nam sve usluge i odgovore koje tražimo pa, zapravo, ni nećemo morati koristiti neku drugu mrežu.
Izvor: Zimo.dnevnik.hr
Foto: Pixabay